Dobiegły końca warsztaty dla nauczycieli polonijnych. Projekt pod nazwą “Uczeń i nauczyciel w świecie dwóch języków i dwóch kultur: dydaktyka języka polskiego w szkolnictwie polonijnym. Etap pierwszy: nauczalnie przedszkolne i wczesnoszkolne,” realizowany był na terenie trzech stanów: New York, New Jersey, Connecticut. Program stworzony został przez Instytut Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego w porozumieniu z Centralą Polskich Szkół Dokształcających.
Warsztaty miały aspekt logopedyczny i metodyczny. Wzięło w nich udział ponad 200. nauczycieli.
Podczas jednego z ostatnich warsztatów, w PSD przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, rozmawialiśmy z Panią Beatą Katarzyną Jędryką, doktorem nauk humanistycznych, adiunktem w Instytucie Polonistyki Stosowanej, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapytaliśmy o wnioski wynikające ze spotkania z polonijnymi nauczycielami i uczniami. Kiedy język polski u dzieci jest na najwyższym poziomie? Kiedy poziom językowy się zmienia i w jaki sposób? Czy technologia sprzyja nauce języka? Czy Ponglish jest dopuszczalny?
Dodatkowo, warsztaty stały sięokazją do złożenia życzeń nauczycielom polonijnym z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okajzji prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, dr Dorota Andraka, podziękowała nauczycielom za ich pracę na rzecz polonijnych dzieci.
Na zdjęciu nauczyciele biorący udział w warsztatach w PSD przy parafii św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie, prezes CPSD dr Dorota Andraka i dr Beata Katarzyna Jędryka, a także prowadzące z dr Jędryką warsztaty i Pani Wioletta Jusińska, dyrektor PSD im. księdza Jerzego Popiełuszki w Derby, Ct.