“Chce zmienić ten świat, na tyle na ile jest to możliwe, z ludźmi, którzy to chcą zrobić. A na resztę, nie będę się oglądać,” mówi Adrian Furman, prezes Grupy AF – IT – marketing i consulting biznesowy.
“Polski Stephen Hawking biznesu”, Adrian Furman, osiąga rewelacyjne wyniki, a o swojej chorobie nie mówi, bo jak twierdzi, w biznesie nie ma miejsca na słabość. Podczas jego wizyty w Nowym Jorku, z Moniką Adamski rozmawia o silnej woli, pewności siebie i tym, jak prowadzić biznes na międzynarodową skalę. Dlaczego nie daje wymówki innym osobom o obniżonej sprawności fizycznej? Jak nauczył się pewności siebie? Posłuchajcie.
Adrian Furman
Między etyką a zyskiem nie ma konfliktu. To autorskie hasło, którym Adrian Furman kieruje się od początku swojej biznesowej kariery. Prezes i założyciel Grupy AF sp. z o. o. oraz spółki w Stanach Zjednoczonych Poland IT- Lab LLC nazywany jest Stephenem Hawkingiem biznesu. Łączy ich nie tylko niepełnosprawność, ale też siła charakteru. Obaj uwierzyli, że mogą sięgnąć gwiazd. Hawking przekroczył granice w nauce, Furman udowodnił, że każdą fizyczną słabość można przekuć w siłę – także biznesową. Tak powstała marka Grupa AF, specjalizująca się w branży IT i szerokim consultingu biznesowym.
Ciągła gotowość do budowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością stała się motorem napędzającym rozwój Grupy AF. Aspiracje i życiowe doświadczenie Adriana Furmana w naturalny sposób ukształtowały misję firmy. W Grupie AF pracują ponad 24 osoby ze zmniejszoną sprawnością fizyczną, jednak ich praca jest dowodem na to, że na otwartym rynku pracy nie ma tych „innych” w rozumieniu gorszych.
Po licznych sukcesach i wielu pouczających porażkach spółkę wyceniono niezależnie na ponad 12 milionów złotych. Przychód za rok 2017 wyniósł 7,4 mln zł. Rok później było to już ponad 9 mln. Jak sam przyznaje, tylko dobre relacje z ludźmi oparte na szacunku mogą procentować zyskiem.
Grupa AF powołała do życia Fundację „Biznes Bez Barier”, która jest swoistym Think Tankiem w zakresie zasad dostępności, prezentowanych drogą elektroniczną dla osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie unijnego prawa przeprowadza ona audyty w celu sprawdzenia, czy strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych spełniają prawne wymogi. Fundacja pomaga też osobom z niepełnosprawnościami wejść na otwarty rynek pracy.
Adrian Furman aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju eventach i panelach biznesowych. Artykuły i felietony publikuje na specjalnym blogu tygodnika WPROST. Wspiera też młodzież, udzielając motywacyjnych prelekcji w liceach ogólnokształcących. Występuje jako mentor na konferencjach związanych z biznesem i nowoczesnymi technologiami. Był wielokrotnie zapraszany m.in. na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, jedno z największych spotkań branży usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Najważniejsze odznaczenia
– „Polskie Inwestycje Przyszłości” – specjalna nagroda od ministra inwestycji i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego, za nieszablonowe podejście do biznesu i pracę na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
– Członek rządowego Programu Dostępność Plus. Projekt realizuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, dzięki któremu wszyscy obywatele – bez względu na wiek, stan zdrowia czy stopień niepełnosprawności – bez żadnych barier i przeszkód będą mogli korzystać z usług czy budynków instytucji publicznych.
– Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, w oficjalnym liście wyraziła słowa podziwu i uznania za jego biznesowe osiągnięcia, życząc tym samym powodzenia w rozwoju spółki w Stanach Zjednoczonych.