Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zajął się kwestią reparacji, jakich po II wojnie światowej Polska domaga się od Niemiec.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk mówił we wtorek na konferencji prasowej, że odpowiednim organem do zbadania tej kwestii jest Komisja Helsińska amerykańskiego parlamentu:

“Niezwykle kluczowe i ważne jest włączenie Kongresu Stanów Zjednoczonych do tej problematyki, poinformowanie prawodawców amerykańskich, w szczególności jeśli chodzi o Komisję Helsińską, której celem i motywem zasadniczym działania jest przestrzeganie praworządności, demokracji, praw człowieka, koncyliacyjne, pokojowe rozwiązywanie sporów, dlatego też uważamy, że Komisja Helsińska Kongresu Stanów Zjednoczonych jest właściwym forum do dyskusji, dlatego liczę, że Komisja Helsińska może być przydatnym forum do budowania dialogu.”

Arkadiusz Mularczyk dodał, że Niemcy w sposób systemowy unikały i unikają podjęcia rozmów z Polską. Przypomniał, że na mocy postanowień konferencji w Poczdamie Niemcy poprzez umowy międzynarodowe przekazały państwom Europy Zachodniej, a także określonym społecznościom międzynarodowym, świadczenia o charakterze kompensacyjnym i odszkodowawczym. Jak podkreślił wiceszef MSZ, wobec Polski takich rekompensat nie było, a Niemcy przez lata unikały zawarcia z Polską umowy bilateralnej i rozwiązania kwestii reparacji.

Polska rozpoczęła w ubiegłym roku starania o uzyskanie od Niemiec odszkodowań za drugą wojnę światową. We wrześniu został przedstawiony raport, w którym polskie straty oszacowano na ponad sześć bilionów złotych. W październiku Polska wysłała do Niemiec notę dyplomatyczną, w której domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie reparacji. Tydzień temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało odpowiedź. Rząd w Berlinie uznał, że sprawa jest zamknięta i nie podlega negocjacjom. Władze w Warszawie zapowiadają, że będą podejmować dalsze działania zmierzające do wypłaty odszkodowań.

 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Twitter