spot_img
Friday, November 22, 2024
HomeRampa WiadomościPolskaPolacy coraz mniej wykluczeni finansowo. Awansowaliśmy pod względem liczby kont

Polacy coraz mniej wykluczeni finansowo. Awansowaliśmy pod względem liczby kont

-

W 2010 roku Polska była na 22 miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę rachunków bankowych na mieszkańca, a w 2014 r.  „przeskoczyła” pięć krajów. Z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z obrotu bezgotówkowego.

We wtorek 17 maja Narodowy Bank Polski podsumował realizowany od 2012 r. program Akademia Dostępne Finanse, którego głównym celem jest zmniejszenie wykluczenia finansowego, a także promocja obrotu bezgotówkowego, zwłaszcza wśród osób starszych.

Jeszcze siedem lat temu udział płatności bezgotówkowych w całości płatności detalicznych wynosił  10 proc. Według raportu NBP z badania zwyczajów płatniczych Polaków  z 2012 r. Polacy regulowali gotówką 82 proc. płatności, a 18 proc. bezgotówkowo. Ostatnie badania świadomości ekonomicznej Polaków przeprowadzone na zlecenie NBP pokazały, że już 28 proc. Polaków częściej płaci bezgotówkowo, a pozostali – gotówkowo.

Płatności bezgotówkowe w Polsce rozwijają się od dwudziestu kilku lat. Dopiero kilka lat po transformacji politycznej w Polsce  karty płatnicze stały się produktami dostępnymi w Polsce.

„Jak popatrzymy na osiągnięcia naszego kraju w sferze gospodarczej, które są imponujące, i porównamy je do tego, co zrobiliśmy w kwestii edukacji ekonomicznej, to tu jest nieco gorzej – przyznaje wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek.

Podsumowujący program Akademia Dostępnych Finansów, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP Adam Tochmański, przekonywał jednak, że akcja NBP przyniosła konkretne efekty.

Jak zauważył, o ile w 2010 roku Polska była na 22 miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę rachunków bankowych na mieszkańca, o tyle w roku 2014 wyprzedzała już kolejne pięć krajów.

Program ADF był realizowany w całej Polsce w różnych formach, adresowanych w dużym stopniu do seniorów. Były to m.in. wykłady na uniwersytetach Trzeciego Wieku, spotkania w bibliotekach, świetlicach i klubach seniorów, spektakl teatralny “A konto ma każdy”, konkurs fotograficzny “Ja i obrót bezgotówkowy”, warsztaty komputerowe “Moja rodzina płaci kartą” itp.

Akcja obejmowała też ćwiczenia praktyczne, m.in. jak zachowywać się przy bankomacie i jak bezpiecznie płacić bezgotówkowo z wykorzystaniem karty płatniczej. Bezpośrednio przeszkolonych zostało ponad 36 tysięcy osób, a program dotarł poprzez media do ponad 4. milionów Polaków. W ciągu 3 lat przybyło też ponad 2,6 miliona rachunków bankowych, do czego swoją „cegiełkę’ dołożył też program ADF.

Program, przekonywał dyr. Tochmański, przyniósł efekt, bo trafił do bardzo wielu Polaków, zwiększył ich wiedzę o finansach, zachęcił do otwarcia konta i zmienił przyzwyczajenia płatnicze wielu osób.

Liczba rachunków bieżących osób fizycznych na koniec grudnia 2015 r. osiągnęła poziom 39,7 mln. Ubankowienie polskiego społeczeństwa, liczone odsetkiem osób dorosłych posiadających rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jest szacowane obecnie na około 80 proc. i wzrosło w ostatnich 4 latach, według różnych badań, o około 5-8 punktów proc.  Średni poziom ubankowienia w krajach UE wynosi 90 proc.

Z danych NBP za IV kwartał 2015 r. wynika, że w portfelach Polaków znajduje się 35,2 mln kart płatniczych. Liczba kart płatniczych na jednego mieszkańca w Polsce w porównaniu do innych krajów UE wynosi 0,94, podczas gdy średnio w UE współczynnik ten wynosi 1,5 (najnowsze dostępne dane za 2014 r.). Polacy nie używają jeszcze kart tak aktywnie, jak mieszkańcy innych państw UE, ale z roku na rok ta aktywność rośnie. W 2014 r. liczba transakcji kartą płatniczą na jednego mieszkańca w Polsce wyniosła 48,7, podczas gdy średnia w UE była na poziomie 93,2, czyli blisko dwukrotnie wyższym.

Źródło: http://kurier.pap.pl

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts