spot_img
Wednesday, February 28, 2024
HomeRampa WiadomościMetropolia NowojorskaPierwsze przypadki małpiej ospy w Nowym Jorku?

Pierwsze przypadki małpiej ospy w Nowym Jorku?

-

Departament Zdrowia miasta Nowy Jork poinformował o dwóch kolejnych, potencjalnych przypadkach małpiej ospy w Nowym Jorku. Łącznie 4 osoby uzyskały pozytywny test na posiadanie ortopox-wirusa, do którego rodziny należy wirus małpiej ospy.

“Będziemy prowadzić monitoring kontaktów z osobami zarażonymi oraz w razie potrzeby skierujemy te osoby do hospitalizacji i opieki medycznej” – czytamy na Twitterze nowojorskiego Departamentu Zdrowia. 

 

 

“Małpia ospa jest rzadkością w Nowym Jorku, ale możemy zapobiec jej rozprzestrzenianiu się” pisze na swoim Twitterze Departament Zdrowia miasta Nowy Jork i udostępnia specjalnie w tym celu przygotowany poradnik o tej chorobie, jak również o tym,  jak odróżnić jej objawy od wirusa Covid-19 i choroby legionistów. O szczegółach poczytać możecie w języku polskim klikając tutaj: https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/covid/covid-legionnaires-monkeypox-po.pdf 

Czym jest małpia ospa?
Małpia ospa jest rzadką chorobą wywoływaną przez wirus małpiej ospy. Wirus małpiej ospy przenosi się między zwierzętami i ludźmi.

Jakie są objawy małpiej ospy?
Objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.Wysypka i zmiany chorobowe występują po 1-3 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez 2-4 tygodnie.

Zapobiegać małpiej ospie można poprzez:
• unikanie kontaktu z osobami, które mogą być chore,
• unikanie kontaktu z materiałami, takimi jak pościel, które były używane przez osobę chorą,
• częste mycie rąk wodą z mydłem lub używanie środków odkażających do rąk,
• noszenie maseczki na twarz w pobliżu innych osób.

Szczepionka przeciw ospie wietrznej może również pomóc w ochronie przed zachorowaniem na małpią ospę.

Czy małpią ospę można leczyć?
Obecnie nie istnieje sprawdzone, bezpieczne leczenie małpiej ospy. W leczeniu małpiej ospy można jednak stosować szczepionkę przeciw ospie wietrznej i niektóre leki przeciwwirusowe.

Polski Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że dotychczas małpią ospę odnotowano w około 20 krajach świata – łącznie kilkaset przypadków. Większość chorych nie wymaga leczenia. 

Dotychczas małpia ospa występowała główne w Afryce, a jej śmiertelność wynosi 1%.

Specjaliści zapewniają, że nie ma zagrożenia epidemicznego w związku z małpią ospą. Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej jest w 85 procentach skuteczna przeciwko ospie małpiej. Ci, którzy zostali nią zaszczepieni, zyskują odporność nawet na 75 lat.

(RadioRAMPA/IAR)

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts