Departament Zdrowia miasta Nowy Jork poinformował o dwóch kolejnych, potencjalnych przypadkach małpiej ospy w Nowym Jorku. Łącznie 4 osoby uzyskały pozytywny test na posiadanie ortopox-wirusa, do którego rodziny należy wirus małpiej ospy.
“Będziemy prowadzić monitoring kontaktów z osobami zarażonymi oraz w razie potrzeby skierujemy te osoby do hospitalizacji i opieki medycznej” – czytamy na Twitterze nowojorskiego Departamentu Zdrowia.
Two more people have tested positive for orthopoxvirus in NYC, which is presumed to be monkeypox. We will be conducting contact tracing and monitoring and will refer people for care if necessary. Monkeypox is rare in New York City but we can prevent the spread.
— nychealthy (@nycHealthy) June 1, 2022
“Małpia ospa jest rzadkością w Nowym Jorku, ale możemy zapobiec jej rozprzestrzenianiu się” pisze na swoim Twitterze Departament Zdrowia miasta Nowy Jork i udostępnia specjalnie w tym celu przygotowany poradnik o tej chorobie, jak również o tym, jak odróżnić jej objawy od wirusa Covid-19 i choroby legionistów. O szczegółach poczytać możecie w języku polskim klikając tutaj: https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/covid/covid-legionnaires-monkeypox-po.pdf
Czym jest małpia ospa?
Małpia ospa jest rzadką chorobą wywoływaną przez wirus małpiej ospy. Wirus małpiej ospy przenosi się między zwierzętami i ludźmi.
Jakie są objawy małpiej ospy?
Objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.Wysypka i zmiany chorobowe występują po 1-3 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez 2-4 tygodnie.
Zapobiegać małpiej ospie można poprzez:
• unikanie kontaktu z osobami, które mogą być chore,
• unikanie kontaktu z materiałami, takimi jak pościel, które były używane przez osobę chorą,
• częste mycie rąk wodą z mydłem lub używanie środków odkażających do rąk,
• noszenie maseczki na twarz w pobliżu innych osób.
Szczepionka przeciw ospie wietrznej może również pomóc w ochronie przed zachorowaniem na małpią ospę.
Czy małpią ospę można leczyć?
Obecnie nie istnieje sprawdzone, bezpieczne leczenie małpiej ospy. W leczeniu małpiej ospy można jednak stosować szczepionkę przeciw ospie wietrznej i niektóre leki przeciwwirusowe.
Polski Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że dotychczas małpią ospę odnotowano w około 20 krajach świata – łącznie kilkaset przypadków. Większość chorych nie wymaga leczenia.
Dotychczas małpia ospa występowała główne w Afryce, a jej śmiertelność wynosi 1%.
Specjaliści zapewniają, że nie ma zagrożenia epidemicznego w związku z małpią ospą. Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej jest w 85 procentach skuteczna przeciwko ospie małpiej. Ci, którzy zostali nią zaszczepieni, zyskują odporność nawet na 75 lat.
(RadioRAMPA/IAR)