spot_img
Sunday, June 4, 2023
HomeSportBiegFestiwalowe obchody 15-lecia Klubu POLSKA Running Team

Festiwalowe obchody 15-lecia Klubu POLSKA Running Team

-

W niedzielę, 21 sierpnia w Rockland Lake State Park (NY) nowojorski klub biegowy POLSKA Running Team świętował swój jubileusz XV-lecia istnienia. 

Jak przystało na klub biegowy świętowanie przybrało formę festiwalu biegowego. Koronnym dystansem było 15 km na 15-lecie klubu, ale były też krótsze dystanse, tj. 5 i 10 km, a także bieg na 400 m dla dzieci i chód na 5 km. 

Paweł Myśliwiec – prezes POLSKA Running Team opowiada o wizji tego Festiwalu, która dużo wcześniej dojrzewała już w jego głowie.

Kinga Tzach z Zarządu PRT opowiada o przygotowaniach do tego jubileuszu.

Jarkowi Mikołajczykowi, który jest gwiazdą PRT, ponieważ m.in. zdybył koronę światowych maratonów marzą się polonijne mistrzostwa Ameryki.

Nie byłoby tego jubileuszu bez Krzysztofa Wasielewskiego – współzałożyciela klubu, który na to wydarzenie przyleciał z Polski.

A w relacji Radio RAMPA posłuchacie o wrażeniach i przeżyciach uczestników festiwalu: Aneta Szatkowski z Zarządu podkreśla rolę koleżanek i kolegów z klubu, którzy ją dopingowali w jubileuszowym dystansie 15 km. Marzena Urban stwierdziła, że festiwal jest dobrym początkiem, żeby wrócić do biegania. Paweł Przybycień, Marcin Frączak i Emilka Frączak na gorąco po zwycięstwie Emilki komentują swoje wrażenia z biegu. Rodzina Dużyńskich w pełnym składzie stanęła na linii startu – tata Kamil oraz jedna z córek Julia stanęli nawet na podium – to się nazywa sportowy, rodzinny hart. Daniel Larwa pomagał jako wolontarisz, biegł na 5 km, a na koniec wylosował koszulkę klubową PRT – mówi, że na 100% będzie biegać dalej. Najmłodsza uczestniczka festiwalu 3,5 letnia Charly Brown złapana przy zajadaniu się tortem tak wyraziła swoje emocje po biegu: good, good, good. Na POLSKA Running Team Running Festiwal przybyli też biegacze z drugiego polonijnego klubu biegowego “3 Run PL”. Rafał Gilarski koryguje, że to nie konkurencyjny, a bratni klub biegowy. Maria nie biegła, bo jest świeżo po porodzie, ale zrobiła z córeczką w wózku spacer na 5 km i nazywa klub PRT rodziną.Ula Musik z Zarządu PRT miała dzisiaj duże szczęście po biegu w loterii. Małgorzata Maciejewska z Zarządu opowiada o przeznaczeniu środków z loterii na cel charytatywny.

Na zakończenie Prezes Klubu PRT mówi o tym, co dalej będzie z właśnie zainicjowaną 1. edycją POLSKA Running Team Running Festiwal – może przerodzi się w polonijne mistrzostwa, a może będą na nim wyławiane polonijne talenty? Posłuchajcie ralacji audio!

Na koniec kilka szczegółów:

 

Każdy uczestnik festiwalu i ten bardziej wysportowany i ten mniej aktywny mógł znaleźć dla siebie odpowiedni dystans i dopasować właściwe tempo. Zwłaszcza, że sprzyjała temu przygotowana i wytyczona trasa wokół pięknego jeziora Rockland, wokół którego ścieżka rowerowo-biegowo-spacerowa ma właśnie 5 km i wszyscy zawodnicy startowali razem. Różnica polegała na tym, że jedni biegli jedno okrążenie wokół jeziora, drudzy dwa, trzeci trzy, a jeszcze inni po prostu przeszli ten dystans w swoim tempie. 

W zawodach na wszystkich dystansach wzięło udział 75 biegaczy, dodatkowo 13 dzieci i jeszcze 9 osób dołączyło wirtualnie. Wśród zawodników pojawło się 16 biegaczy z innych narodowości. Najstarszym biegaczem był założyciel klubu Krzysztof Wasielewski (69 lat), który na ten jubileusz przyleciał z Polski. Najmłodszą uczestniczką (3,5 roku), która przebiegła okrązenie 400 m była Charlie Brown. 

W jubileuszowym dystancie na 15 kilometrów wśród pań najszybsze okazały się: 1.Caroline Cobb (1:09:05.90), 2.Susan Moore (1:09:34.60) oraz 3.Magdalena Byra (1:15:02.40).

Wśród mężczyzn najszybciej przekroczyli metę: 1. Pablo Hernandez Garrido (1:03:55.40), 2. Paweł Myśliwiec (1:04:22.70) oraz 3.Mateusz Patrowski (1:07:27.30).

W biegu dla dzieci zdecydowanie najszybsza okazała się 11-letnia Emilka Frączak.

Wszyscy uczestnicy Festiwalu biegowego otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki.

Po wręczeniu statuetek, medali, pamiatkowej tabliczki dla założyciela Klubu rozdano i rozlosowano wśród członków PRT 4 pakiety startowe na tegoroczny nowojorski maraton, a potem zorganizowano loterię dla niepełnosprawnego biegacza Alka z Polski z fantami w postaci klubowych koszulek, książek lub opłacenia rocznego członkowstwa w NYRR czy jednego wybranego biegu. 

Po sportowych emocjach przyszedł czas na piknik, świetowanie, biesiadowanie, podczas którego wszyscy uczestnicy festiwalu integrowali się, wymieniali biegowe doświadczenia i mogli poczęstować się kanapkami i jubileuszowym tortem. 

Zapraszamy do wysłuchania relacji uczestników z 1. Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team. 

 

 

Teresa

Teresa

Teresa

Latest posts by Teresa (see all)

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,799FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts