spot_img
Friday, November 22, 2024
HomeRampa WiadomościZestresowani pracownicy są bardziej agresywni na drodze

Zestresowani pracownicy są bardziej agresywni na drodze

-

Zestresowani pracą kierowcy są bardziej agresywni za kółkiem – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Ich wyniki wskazują, że osoby, które częściej odczuwają presję w pracy, mają większą skłonność do agresji w ruchu drogowym. Dotyczy to także kierujących pojazdami służbowymi.

Zgodnie z analizami, wiele zależy od indywidualnych cech osobowości, równowagi emocjonalnej, poczucia wartości, pewności siebie, czy chęci dominacji i rywalizacji na drodze. Przeświadczenie o anonimowości lub bezkarności, czasem wzmocnione przez substancje psychoaktywne także mają wpływ na zachowanie kierowców.

Stres okazał się czynnikiem mającym również znaczenie dla zachowania na drodze. W przypadku kierowców pojazdów służbowych wynika z charakteru pracy, bo – według badań – podstawową trudnością jest konieczność częstego i szybkiego przechodzenia od głównych zadań zawodowych do czynności związanych z prowadzeniem samochodu.

– Wstępne wyniki badań, przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Skoda Auto Szkoła na grupie 350 uczestników, wskazują jednoznacznie, że kierowcy, którzy częściej odczuwają presję w pracy mają większą skłonność do agresji w ruchu drogowym, podkreśla Anna Olejniczak, psycholog koordynujący badanie ITS.

– Nadmiar obowiązków może stanowić czynnik sprzyjający wystąpieniu agresji drogowej, zwłaszcza, że źródłem zachowań agresywnych jest często frustracja jakiejś potrzeby (np. sprostanie obowiązkom czy konieczność wywiązania się z obietnic, itp) – podkreśla dr Ewa Odachowska, psycholog transportu ITS.

Jak dodaje, należy jednak pamiętać, iż definicja agresji w ruchu drogowym może odbiegać od „tradycyjnie rozumianej agresji jako intencjonalnego czynu mającego na celu wyrządzenie krzywdy innej osobie”.

– Pod szyldem agresji w ruchu drogowym wymienia się zarówno agresywną jazdę, gniew za kierownicą oraz tzw. zjawisko road rage, czyli furię drogową. Co istotne, wszystkie one stanowić mogą realne zagrożenie dla bezpieczeństwa – dodaje dr Ewa Odachowska.

Według Mariusza Zbyszyńskiego z Centrum Telematyki Transportu ITS, umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami za kierownicą, to cel kampanii edukacyjnej „Wyładowujesz się!”, która skierowana jest w głównej mierze do kierowców pojazdów służbowych.

W kampanii zostaną wykorzystane wyniki badań ITS, m.in. dotyczące indywidualnych predyspozycji kierowców, które mogą wiązać się ze skłonnością do zachowań agresywnych, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do opracowania efektywnych metod radzenia sobie z czynnikami stresogennymi wśród kierowców aut służbowych.

Autorami kampanii „Wyładowujesz się!” są: Instytut Transportu Samochodowego oraz Skoda Auto Szkoła. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Źródło: Instytut Transportu Samochodowego

http://kurier.pap.pl

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts