Budowa czterech tymczasowych przepraw, sprawdzenie 240 ha terenu przez saperów, zabezpieczenie medyczne i zapewnienie noclegu dla pielgrzymów – to część działań wojska na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Organizatorów wesprze kilka tysięcy żołnierzy.
Na rozpoczęcie ŚDM nad krakowskimi Błoniami przelecą samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.
Jak poinformował ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wsparcie organizacyjne wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest – obok ćwiczenia Anakonda-16 i zabezpieczenia szczytu NATO – jednym z głównych zadań stojących w tym roku przed tym dowództwem.
W przedsięwzięcia związane z ŚDM w szczytowym momencie zaangażowanych będzie kilka tysięcy żołnierzy.
W drugiej połowie czerwca ma zostać zakończona budowa czterech tymczasowych mostów na rzekach Zabawka, Serafa oraz dwóch na rzece Drwina. Mają one służyć ewakuacji i bezpiecznemu przemieszczaniu się uczestników między sektorami. Będą to cztery mosty składane typu DMS-65 o łącznej długości ponad 300 metrów i szerokości od 4 do 26 metrów. Budowa przepraw już trwa.
Wojsko sprawdzi także ok. 240 hektarów terenu Campusu Misericordiae powstającego w Brzegach pod Wieliczką pod kątem występowania wybuchowych i niebezpiecznych przedmiotów. Zadanie to zostanie zrealizowane na przełomie czerwca i lipca.
Ponadto wojskowi zapewnią na czas ŚDM trzy maszty oświetleniowe wraz z obsługą i agregatami prądotwórczymi oraz wydzielą trzy kontenerowe zestawy prądotwórcze wraz z obsługą.
Oddzielny rozdział będą stanowiły działania, jakie wojsko podejmie dla zabezpieczenia medycznego ŚDM. W razie potrzeby żołnierze będą mogli pomóc zarówno cudzoziemcom, jak i polskim obywatelom. W sztabie medycznym ŚDM znajdzie się wojskowy koordynator.
Dwa wojskowe śmigłowce ratownicze zostaną wydzielone do zabezpieczenia najważniejszych uczestników ŚDM. W skład zgrupowania medycznego wejdą też dwa samoloty C-295M z bazy w podkrakowskich Balicach. Jeden będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi – z 24 noszami.
W Balicach ma zostać rozwinięta także wojskowa medyczna jednostka ewakuacyjna z 50 łóżkami szpitalnymi w zestawach kontenerowo-namiotowych. Będzie tam można leczyć i podtrzymywać funkcje życiowe pacjentów przygotowywanych do ewakuacji samolotami. Do ewentualnego wsparcia ewakuacji z krakowski szpitali do Balic będzie gotowych 20 karetek, każda z czterema noszami. Wszystko to po to, by zapewnić funkcjonowanie mostu powietrznego z Krakowa do szpitali w innych województwach.
Ponadto, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych wydzieli na potrzeby ŚDM grupę zadaniową odpowiedzialną za reagowanie i wsparcie służb cywilnych w razie zagrożenia epidemiologicznego itp.
Oprócz tego jednostki podległe dowództwu generalnemu rozstawią w miejscach wskazanych przez organizatorów 5 tys. namiotów wieloosobowych oraz 5 tys. łóżek polowych, dostarczą 5 tys. materacy i 750 łóżek składanych z materacami.
Źródło: http://kurier.pap.pl