Z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W Waszyngtonie, wicepremier wziął udziału w uroczystości podpisania umowy na budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych, spotkał się także z sekretarzem energii USA oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wicepremier Sasin spotkał się także z zarządem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, odwiedził Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, a także Pomnik Katyński w Jersey City.
Koncern KGHM Polska Miedź podpisał porozumienie z amerykańską firmą NuScale. Umowę na budowę w Polsce, sześciu modułowych reaktorów jądrowych, podpisali prezes NuScale John Hopkins i oraz prezes Koncernu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. “W obliczu tego co się dzieje, w kontekście polityki klimatycznej, wysokich cen energii, ale także geopolitycznie u naszych granic, jest to jedyne logiczne wyjście dla przemysłu i dla Polski, jeśli chodzi o rozwój energii atomowej.” Prezes KGHM wyjaśnił, że umowa dotyczy przygotowania technicznego i ekonomicznego projektu, oraz wyboru lokalizacji reaktorów. Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że podpisanie umowy ma historyczny wymiar. Dodał, że Polska wybrała Stany Zjednoczone jako partnera strategicznego we wdrażaniu technologii jądrowej. “Polacy postrzegają Amerykę, jako wypróbowanego przyjaciela. Cieszę się, że również w tym trudnym procesie transformacji energetycznej, na to wsparcie ze strony amerykańskich technologii możemy liczyć.” Przedtsawiciele KGHM i NuScale zapewnili, że technoilogia małych reaktorów, jest najbezpieczniejszą z technologii jądrowych. Duża elektrownia atomowa ma powstać w połowie lat 30. natomiast pierwsze małe elektrownie tego typu mają zacząć działać już w roku 2029.
Wicepremier Sasin spotkał się również z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Granholm zapewniła go o wsparciu rządu amerykańskiego dla wspólnych inwestycji obu krajów w energetykę jądrową. “Uzyskałem zapewnienie ze strony Pani Sekretarz, wsparcia rządu amerykańskiego dla tych wspólnych inwestycji firm polskich i firm amerykańskich. Nie chcemy zaprzestać na tych umowach, które już zostały zawarte. Tutaj przede wszystkim wspomnę Orlen i jego współpracę z GE Hitachi czy podpisaną umowę KGHMu. Będą pewnie kolejne tego typu porozumienia i tutaj wsparcie ze strony Departamentu Energii i amerykańskiego rządu, będzie również niezbędne i będzie decydowało o powodzeniu tych działań.”
W drugim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkał się w Nowym Jorku z zarządem giełdy na Wall Street. Kondycja polskiej gospodarki, współpraca między giełdami Polski i Stanów Zjednoczonych oraz sytuacja na Ukrainie – to główne tematy rozmów. Po wizycie wicepremier Sasin powiedział, że zachęcał Amerykanów do inwestowania w Polsce i chwalił sukcesy gospoodarcze naszego kraju. Poza spotkaniem z zarządem giełdy na Wall Street, Jacek Sasin zwiedził parkiet i rozmawiał z maklerami. “Przekazywaliśmy informacje o tym, że Polska gospodarka ma się dobrze, że przeszła suchą stopą przez pandemię koronawirusa i wywołany tym kryzys, że mamy rekordowy wzrost gospodarczy, 5,6%,” mówił Sasin, stojąc na tle budynku giełdy, na którym obok amerykańskiej powiewała polska flaga.
Razem z wicepremierem Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych odwiedzili minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, prezes KGHM Marcin Chludziński oraz prezes Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Piotr Nowak powiedział, że Polacy powinni byc dumni z faktu, że przez ostatnie 30 lat, Polska gospodarka wzrosła 9-krotnie. “Poprzedni rok, jak i prognozy na ten, pokazują, że następne 30 lat będzie jeszcze lepsze. Inwestorzy zwracają uwagę na to i chcą być aktywni w Polsce i chcą aby ich pieniądze były i pracowały w Polsce, i pozwalały się nam rozwijać.” Prezes GPW mówił natomiast, że z dużym zainteresowaniem Amerykanów spotkał się system do tokenizacji dzieł sztuki i obrotu aktywami finansowymi.
Po wizycie na Wall Street, wicepremier Sasin spotkał się z Prezesem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdanem Chmielewskim. PSFCU jest jedną z największych i najlepiej rozwiniętych instytucji polonijnych w Stanach Zjednoczonych.
Wicepremier złożył również wieniec pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City.
(IAR)