SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com
POLONIA – Szukasz domu? Zastanawiasz się czy teraz jest dobry czas aby sprzedać swój dom? Chcesz się dobrze przygotować? Jesteś ciekawy co dzieje się na gorącym rynku nieruchomości? Posłuchaj wywiadu z agentem nieruchomości z New Jersey, Sabiną Przybyła! Sprawdź stronę Radio RAMPA.
NOWY JORK – w stanie Nowy Jork w weekend zaraportowano ponad 3500 przypadków zarażenia koronawirusem – to liczby przypominające te w maju br. Gubernator stanu nakazał szpitalom wezwanie do pracy emerytowanych lekarzy i pielęgniarki, zwiększenie ilości łóżek o 50% i zabezpieczenie środków ochrony osobistej na przynajmniej 90 dni. W wyznaczonych regionach wstrzymane zostaną wybrane, zaplanowane operacje. Gubernator ostrzegł, że jeżeli liczba hospitalizacji nie będzie utrzymywana pod kontrolą, wówczas Nowy Jork wróci do programu “NY on Pause”, który obowiązywał na początku pandemii. Już wcześniej, gubernator powiedział, że częścią tzw. planu zimowego, będzie klasyfikacja stref na czerwoną, pomarańczową i żółtą, nie tylko na podstawie liczby zarażeń, ale przede wszystkim, liczby hospitalizacji. Elementem głównym planu jest również utrzymanie tradycyjnych zajęć w szkołach oraz plan na dystrybucję szczepionki. W New Jersey, gubernator ogłosił całkowity zakaz wykonywania sportów wewnątrz dla dorosłych i w klasach poniżej szkoły średniej. Zakaz nie dotyczy sportów profesjonalnych. W NJ, gubernator ograniczył również liczbę osób, która może spotykać się na zewnątrz do 25 osób. Zakaz obowiązuje od 7 grudnia. Phil Murphy również powiedział, że zapowiedzi całkowitego zamknięcia stanu to tylko plotki.
USA – Koncern farmaceutyczny Moderna wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych o zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany to szczepienia będą mogły się rozpocząć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. / oe Biden ogłosił kolejne nominacje do swojej przyszłej administracji. Na kluczowych stanowiskach w biurze prasowym mają pracować kobiety. Wszyscy mają rozpocząć urzędowanie 20 stycznia, po zaprzysiężeniu przyszłego prezydenta. 78-letni polityk miał niegroźny upadek. Podczas zabawy z psem Joe Biden przewrócił się i skręcił stopę. Według jego lekarzy, będzie teraz musiał przez kilka tygodni nosić but ortopedyczny. Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia przekazał Joe Bidenowi na Twitterze jego rywal w niedawnych wyborach i obecny prezydent Donald Trump.(IAR)
ŚWIAT – Misja NATO w Afganistanie będzie kontynuowana mimo wycofywania się stamtąd amerykańskich wojsk. Poinformował o tym szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Przyszłość misji będzie jednym z tematów rozpoczynającego się jutro wirtualnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Pytania o przyszłą obecność NATO w Afganistanie pojawiły się, gdy Stany Zjednoczone zapowiedziały, że do końca roku wycofają do domu około dwóch tysięcy żołnierzy. To właśnie Amerykanie stanowili jak dotąd trzon wojsk Sojuszu w Afganistanie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że już obecnie żołnierze z krajów europejskich stanowią ponad połowę całej misji. Ta będzie kontynuowana co najmniej do maja. Jeśli do tego czasu talibowie porozumieją się z rządem w Kabulu, to ewentualna umowa będzie zobowiązywała wszystkie wojska NATO do opuszczenia kraju. Obecnie w Afganistanie stacjonuje około 11 tysięcy żołnierzy NATO, w tym także Polaków. Amerykanie biorą udział zarówno w misji całego Sojuszu jak i mają na miejscu swój własny, niewielki kontyngent, składający się głównie z sił specjalnych. /
W Paryżu zostanie wznowiony proces byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, sądzonego w sprawie korupcji.
Rozprawę przerwano tydzień temu w związku z nieobecnością jednego z oskarżonych, który chciał uniknąć ryzyka zarażenia się koronawirusem. (IAR)
POLSKA – Na komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego większość deputowanych krytykowała sytuację w Polsce; europoseł Beata Kempa odpierała zarzuty. Dyskusja dotyczyła procedury związanej z praworządnością, ale też negocjacji w sprawie pakietu budżetowego oraz sprzeciwu Polski i Węgier wobec mechanizm uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania rządów prawa. Europoseł Beata Kempa zapewniała, że sytuacja w Polsce nie odbiega od normy. Mówiła również, że spór o praworządność to spór o to, czy państwo ma prawo do reform zgodnie z oczekiwaniami swoich obywateli, czy nie.(IAR)