SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com
POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w internecie na stronie www.RadioRAMPA.com lub poprzez aplikację RAMPA na telefony komórkowe. W sobotę, słuchaj Radio RAMPA na fali 620 AM od 3 p.m. Na antenie Radio RAMPA prezentujemy informacje na temat dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi w mieście Nowy Jork.
NOWY JORK – gubernator stanu Nowy Jork, Andrew M. Cuomo powiedział w swoim dorocznym przemówieniu o stanie stanu Nowy Jork, że nie możemy pozwolić sobie na pozostanie zamkniętym, do momentu aż większość ludzi zostanie zaszczepiona. “Koszt jest za duży,” powiedział Cuomo, zmieniając swoją pozycję co do “otwarcia” stanu w świetle rosnącej liczby zarażeń koronawirusem. Jak powiedział gubernator, “musimy przywrócić ekonomię, ale musimy to zrobić mądrze.” Gubernator dał do zrozumienia, że dokonywanie testów na obecność koronawirusa, ma być kluczem do ponownego otwarcia restauracji czy biur. Dodatkowo, gubernator ogłosił, że podjęte zostaną kroki do przywrócenia zawodów skupionych m.in. wokół kultury i sztuki. Zaplanowane mają zostać koncerty z udziałem gwiazd – odbywać będą się na zewnątrz lub w dużych halach, gdzie możliwe będzie zachowanie dystansu społecznego.
USA – FBI poinformowało, że trwa śledztwo w sprawie szturmu na Kapitol – w wyniku śledztwa, najpewniej, postawione zostaną poważne zarzuty o zainicjowanie buntu i konspirację. FBI również bierze pod uwagę uznanie osób aresztowanych za szturm na Kapitol, jako osoby niebezpiecznie i umieszczenie ich na liście osób, których obowiązuje zakaz latania (“no fly list”). Tymczasem, teren dookoła Kapitolu zostaje zamknięty dla ruchu. Prezydent Donald Trump uznał, że w związku z nadchodzącą inauguracją prezydencką, w stolicy USA obowiązuje stan wyjątkowy – Prezydent zlecił pomoc federalną, która ma stanowić uzupełnienie dla służb dystryktu. Do pomocy lokalnym służbom będą Department of Homeland Security i FEMA. / Po raz pierwszy od pięciu dni, Prezydent Trump wydał oświadczenie w obecności mediów – skrytykował wszczęcie przez demokratów w Kongresie procedury impeachmentu; powiedział też, że nie czuje się odpowiedzialny za ubiegłotygodniowy szturm na Kongres. (IAR)
ŚWIAT – 14 stycznia ma przylecieć do Chin zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzących śledztwo w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa. Na początku stycznia szef WHO wyraził „głębokie rozczarowanie” po tym, jak dwoje ekspertów organizcji nie wpuszczono do Chin. Teraz cała grupa ma przylecieć z Singapuru do Wuhan. / W tym roku nie uda się jeszcze osiągnąć globalnej odporności na koronawirusa. Poinformowała o tym główna ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminathan. Jej zdaniem, tempo szczepień na świecie jest zbyt wolne, aby pod koniec roku nie trzeba było już obawiać się skutków wirusa. Nie wiadomo na razie, jak bardzo restrykcje wpłyną w tym roku na niektóre branże gospodarki, w tym turystykę czy przemysł lotniczy, które do tej pory w największym stopniu odczuły skutki pandemii. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd milion 946 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 91 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. (IAR)
POLSKA – Od 10 do 100 tysięcy złotych – o takie środki mogą ubiegać się osoby, u których wystąpią poważne komplikacje po szczepieniach na COVID-19. Założenia tworzonego Funduszu Kompensacyjnego przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Od przyszłego roku mechanizm ma objąć wszystkie szczepienia, nie tylko te na koronawirusa. / Marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu wzięli udział w spotkaniu on line Przewodniczących Parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że poruszone zostały bieżące kwestie społeczno-gospodarcze Unii Europejskiej oraz problemy międzynarodowe. Tematem telekonferencji była też sytuacja epidemiczna, nowy Zielony Ład oraz polityka zagraniczna, w tym możliwości i formy wspierania opozycji na Białorusi oraz zmiany w Stanach Zjednoczonych. Także Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że Grupa Wyszehradzka mimo różnic, to dobra wspólnota, oparta nie tylko na trudnej historii, ale przede wszystkim na przyszłości. (IAR)