Wewnątrz Centrum Pomocy Uchodźcom w NYC

W 2022 roku – ale w większości od lipca – do miasta Nowy Jork przybyło około 30 tysięcy uchodźców z południowej granicy USA. Około 20,500 z tych osób, jest wciąż pod opieką systemu pomocy ustanowionego przez miasto. Władze szacują, że prawdziwa liczba uchodźców w mieście, jest jeszcze o kilka tysięcy wyższa, jako, że są osoby, które nie chcą korzystać z pomocy miasta. 

Pierwszym krokiem dla wielu uchodzców, jest udanie się do Centrum Nawigacyjnego utworzonego przez miasto. To tam uchodźcy zostają zarejestrowani w systemie miejskim i to tam – w jednym miejscu – otrzymują porady prawne, mogą zaaplikować o NYC ID, ubezpieczenie zdrowotne czy zniżkową kartę do metra. To w tym centrum dowiadują się o możliwościach pracy i to tam zapisać mogą swoje dzieci do szkoły publlicznej w NYC. W centrach tych oferowana jest im kompleksowa pomoc – w tym wsparcie psychologa. Jeżeli miasto nie jest w stanie udzielić pomocy w takim centrum, wówczas dana osoba kierowana jest w odpowiednie miejsce. 

Aby zapewnić pomoc uchodźcom, miasto utrzymuje jedno główne centrum w zachodniej częci Manhattanu, w siedzibie American Red Cross of Greate New York przy 520 West 49th Street. W tym centrum, od września, udzielono pomocy 8000 ludzi. Głównym partnerem miasta przy niesieniu pomocy w tym centrum jest organizacja Catholic Charities. 

Dodatkowo, miasto utworzyło jeszcze 10 centrów – działających na wzór tego głównego – ale lokalnie, w każdej z dzielnic Nowego Jorku. Te lokalne centra prowadzone są we współpracy z organizacjami lokalnymi. 

Oprócz Centrów Nawigacyjnych, w mieście istnieją również cztery główne kwatery, gdzie uchodźcy mieszkają, zanim zdobędą pracę, pozwalającą im na samodzielne utrzymanie. Władze miasta przyznały również, że oprócz tych kwater, miasto używa około 60 hoteli, do tego aby lokować uchodźców.

Radio RAMPA wzięło udział w konferencji prasowej zorganizowanej na terenie głównego Centrum Nawigacyjnego na Manhattanie. Komisarz Manuel Castro – z biura burmistrza do spraw imigrantów – Mayor’s Office of Immigrant Affairs, opowiedział mediom o pracy centrum oraz oprowadził media po budynku. Serwisy dostępne są dla uchodźców na trzecim i czwartym piętrze budynku. 

W spotkaniu udział wzięły również doradca Lorena Lucero oraz szef organizacji lokalnej La Colmena Yesenia Mata. Mata opowiedziała o tym, w jaki sposób jej organizacja zajmuje się na przykład organizowaniem szkoleń OSHA – w zakresie bezpieczeństwa w miejscach pracy – tak aby uchodźcy mogli rozpocząć pracę choćby na budowie. 

Aby skorzystać z pomocy w centrach należy spełniać trzy warunki – 1) przybyć do USA po 1 stycznia, 2022, 2) mieć dowód przekroczenia granicy jako osoba ubiegająca się o azyl, 3) trzeba mieszkać w NYC.

Jak zaznaczył komisarz Castro, centra nawigacyjne nie zapewniają pomocy dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Nowym Jorku podlegają inicjatywie Ukraine Response Initiative – wjazd uchodźców z Ukrainy szukających azylu w USA, odbywa się na całkiem innej zasadzie prawnej. 

Zobaczcie jak wygląda główne Centrum Nawigacyjne dla uchodźców na Manhattanie. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski