spot_img
Sunday, November 24, 2024
HomeRampa WiadomościPolskaUroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Uroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

-

Z udziałem byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w piątek na terenie dawnego obozu rozpoczęły się obchody 72. rocznicy jego wyzwolenia. Częścią uroczystości było otwarcie wystawy osobistych przedmiotów należących do ofiar Auschwitz.

Obchody rozpoczęły się w piątek rano. Byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożyli wieńce i zapalili znicze przed Ścianą Straceń przy bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Elementem obchodów było także otwarcie wystawy „Archeologia”, prezentującej oryginalne przedmioty należące do ofiar Auschwitz, odnalezione podczas prac archeologicznych w 1967 r. To ich pierwsza publiczna prezentacja.

Równolegle inne odnalezione przed 50 laty przedmioty będą pokazane na podobnej wystawie, otwieranej w czwartek w siedzibie UNESCO w Paryżu. Tereny b. obozu Auschwitz-Birkenau w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po porannych piątkowych uroczystościach w b. obozie Auschwitz 1, w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona zostałą msza św. dla byłych więźniów. Natomiast główne obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu, z udziałem delegacji państwowych i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, rozpoczęły się w południe na terenie b. obozu Birkenau – w historycznym budynku tzw. Sauny, gdzie od grudnia 1943 r. przyjmowani byli więźniowie do obozu, oraz przy Pomniku Ofiar, gdzie uczestnicy uroczystości odmówili modlitwy, m.in. Kadisz oraz El Male Rachamim, oraz oddali hołd ofiarom zapalając znicze. Zabrzmiał także szofar, barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń.

Wystawa „Archeologia”, której otwarcie poprzedziło rano główne uroczystości, będzie dostępna dla odwiedzających do 24 lutego w sali wystaw czasowych w bloku 12. Zaprezentowane zostaną m.in. termometry, butelki po lekach czy perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki, klucze i wiele innych przedmiotów, w których ukryta jest tajemnica i historia osób, które je ze sobą zabrały.

W ciągu niespełna 5 lat istnienia obozu Auschwitz zginęło w nim co najmniej 1,1 mln ludzi. Wśród nich większość, czyli ok. 1 mln osób, stanowili Żydzi. Wśród ofiar obozu było także m.in. ok. 75 tys. Polaków, 21 tys. Romów oraz 15 tys. sowieckich jeńców wojennych. Żydów skierowanych na śmierć w komorach gazowych esesmani utrzymywali w nieświadomości tego, co ich czeka. Mówiono im, że zostaną umieszczeni w obozie, wcześniej jednak muszą poddać się dezynfekcji i kąpieli. Pędzeni do komór gazowych Żydzi do ostatniego momentu swojego życia starali się zachować drobiazgi dla nich najdroższe i najbliższe, w tym te zwyczajnie potrzebne w codziennym życiu. Właśnie te niezwykłe, symboliczne ślady ofiar oglądać można na przygotowanych z okazji 72. rocznicy wyzwolenia obozu wystawach.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts