spot_img
Friday, November 8, 2024
HomeOgłoszeniaCo - Gdzie - Kiedy„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

-

Instytut Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z grupą „Polska Running Team” zaprasza do udziału w biegu pamięci:  “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – Nowy Jork – 28 lutego ( niedziela) godzina 12 w południe, Forest Park

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest to ogólnopolski projekt koordynowany przez Fundację Wolność i Demokracja w Polsce, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Bieg organizowany jest na dystansie 1963 metry – jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
W 2015 roku w trzeciej edycji biegu wzięło udział 20 000 uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy. W roku 2016 udział zapowiada jeszcze większa liczba uczestników, dołączył Londyn i Nowy Jork

Szczegóły biegu :
Dystans: 1963 metry
Data: 28 lutego, 2016 (niedziela) godzina 12 w południe
Miejsce: Forest Park, Queens , NY – spotykamy się przy Forest Park Drive koło stadionu, wjazd samochodem od strony Myrtle Ave. lub Woodhaven Blvd. Gdzie dostępny jest parking i przejście poprzez Woodhaven Blvd w stronę stadionu.
Dojazd komunikacja miejską: metro M, R do stacji Woodhaven Blvd, potem autobusy: Q11, Q 21, QM15
Zbiórka: godzina 11 rano w Forest Park
Uczestnicy otrzymają koszulki z podobiznami „Żołnierzy Wyklętych” oraz pamiątkowe medale.

Zapisy:
Dzieci w wieku 5-12 – wstęp wolny z zarejestrowanymi rodzicami
Dorośli i młodzież (od 13 lat) – opłata $25 od osoby ( w opłatę wliczone są: koszt organizacji biegu, ubezpieczenie, koszulka).
Rezerwacja jest konieczna – do 25 lutego, 2016 r.
– Online: http://www.pilsudski.org/portal/pl/
aplikację można wydrukować, dołączyć czek wypisany na Piłsudski Institute i wysłać na adres Instytutu.
– W siedzibie Instytutu Piłsudskiego :
138 Greenpoint Ave, Brooklyn, NY 11222 w godzinach:
10:00 – 17:00 w poniedziałek, środę, czwartek, piątek,
10:00 – 19:00 we wtorek
Tel: 212 505-9077, e-mail: office@pilsudski.org
Zaproszenie na wieczór poświęcony “Żołnierzom Wyklętym”:
1 marca, 2016 o godzinie 6 wieczorem z okazji Narodowego Dnia Pamięci “ Żołnierzy Wyklętych” Instytut Piłsudskiego organizuje pokaz filmu w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego ( premiera amerykańska) pt. “ Inka – zachowałam się jak trzeba”
Siedziba Instytutu Piłsudskiego:
138 Greenpoint Avenue, Brooklyn, NY 11222
Serdecznie zaprószamy wszystkich zainteresowanych

tw2016koszulki

O “Żołnierzach Wyklętych”:
Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierzami Niezłomnymi– działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Władze PRL określały ich mianem pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach. Wśród nich: Zygmunt Szendzielarz pseudonim Łupaszka, Józef Kuraś pseudonim Ogień, Danuta Siedzikówna pseudonim Inka i Rotmistrz Witold Pilecki. Szczątków wielu z nich nie znaleziono. Od kilkunastu lat pracami poszukiwawczymi osób zamordowanych w okresie stalinowskim kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, który jest pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Kieruje pracami ekshumacyjnymi w Kwaterze Ł na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach (rozpoczęte 23 lipca 2012), na Służewcu oraz Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie i w innych miejscach pochowku “Żołnierzy Niezłomnych” na terenie Polski.

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts