spot_img
Friday, November 22, 2024
HomeRampa WiadomościPolitykaSzczyt NATO na Stadionie Narodowym. Ekstra środki bezpieczeństwa. Wzmocniona obrona powietrzna

Szczyt NATO na Stadionie Narodowym. Ekstra środki bezpieczeństwa. Wzmocniona obrona powietrzna

-

Podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń spontanicznych – zakłada projekt ustawy, przyjęty we wtorek przez rząd.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r., przedłożony przez szefa MON.

„Rząd uznał, że w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa w czasie trwania 25. Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie i bezpośrednio po jego zakończeniu” – poinformowało CIR w komunikacie.

Nowelizacja przyjętej 8 marca ustawy przewiduje, że podczas trwania szczytu funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Zarejestrowany materiał – nie zawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia – zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania. Z procedury zniszczenia zostanie sporządzony protokół.

Ponadto w projekcie skierowanym na wtorkowe posiedzenie rządu zapisano, że od 7 do 10 lipca w Warszawie będzie zabroniony udział w zgromadzeniach spontanicznych.

Nowelizacja zakłada także, że w trakcie szczytu będzie można przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Projekt przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych.

Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony zryczałtowany ekwiwalent pieniężny. Ma to zapobiec grupowemu odbieraniu wolnych dni za godziny nadliczbowe, co – wskazuje CIR – mogłoby osłabić kadrowo te służby, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

Specustawa na szczyt NATO stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowelizacją CBA będzie kontrolować te zamówienia.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na organizację szczytu zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów – MSWiA (44,7 mln), MSZ (7,8 mln) i wojewody mazowieckiego (6,4 mln).

Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Szefowie dyplomacji mają się spotkać na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, jako miejsce spotkania ministrów obrony wskazano Pałac Prymasowski.

Na czas szczytu ma zostać wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, organizatorzy wstąpili też do Kwatery Głównej NATO o wydzielenie samolotów rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS. Samoloty tego systemu standardowo są kierowane do nadzoru nad przestrzenią powietrzną podczas dużych przedsięwzięć, nie tylko w czasie szczytów NATO, ale także imprez sportowych.

 

Źródło: http://kurier.pap.pl

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts