W przyjętej głosami PiS i Kukiz’15 uchwale Sejm wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa. Prawa i wolności obywatelskie nie są w Polsce zagrożone – głosi uchwała.
Za uchwałą zagłosowało 257 posłów – z klubów PiS i Kukiz’15, koła Wolni i Solidarni oraz niezrzeszeni; przeciw było czterech posłów z Platformy, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłowie Nowoczesnej, PSL i większość PO – choć byli na sali obrad – nie wzięli udziału w głosowaniu.
W uchwale Sejmu w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli czytamy, że “Rzeczpospolita Polska, zgodnie z Konstytucją jest suwerennym demokratycznym państwem prawa”.
– W ostatnim czasie są dokonywane naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce – głosi uchwała. Jak podkreślono, pretekstem do takich działań jest sprawa sporu politycznego o Trybunał Konstytucyjny.
– Sejm RP stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie nie są zagrożone w naszym państwie – czytamy w uchwale Sejmu.
W dokumencie podkreślono, że nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie.
– Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi – zaznaczono.
– W instytucjach Unii Europejskiej są podejmowane również próby narzucenia Polsce decyzji w sprawie imigrantów, którzy przybyli do Europy. Zapowiadane decyzje rozwiązania tego problemu nie mają podstaw w prawie europejskim, naruszają suwerenność naszego państwa, wartości europejskie oraz zasadę pomocniczości Unii Europejskiej. Niosą także zagrożenia dla ładu społecznego w Polsce, bezpieczeństwa jej obywateli oraz dziedzictwa cywilizacyjnego i tożsamości narodowej – podkreślono w uchwale.
Polski Sejm wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa oraz stwierdza, że obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej.
Podczas II czytania Stanisław Tyszka w imieniu klubu Kukiz’15 złożył poprawkę polegającą na usunięciu z uchwały zdania: “Przepisy przyjęte przez Sejm RP określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce”.
Poprawka usuwała też z projektu uchwały sformułowanie “Trybunał Konstytucyjny może realizować swoje zadania ustrojowe”. Za przyjęciem tej poprawki opowiedział się klub PiS.
Źródło: http://kurier.pap.pl