Według Światowego Forum Ekonomicznego, co drugi pracownik do 2025 roku będzie musiał się przebranżowić.
“Wiele firm deklaruje chęć pomocy pracownikom w zwiększaniu kompetencji, jednak w praktyce reskilling nie dzieje się często” – powiedziała podczas prezentacji raportu o reskillingu wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
“Myślę, że dużo do zrobienia przed nami i warto upowszechniać potrzeby reskillingu, bo zmiany gospodarcze są bardzo dynamiczne, tworzą się nowe branże, trudno dzisiaj mówić o zawodach, które moglibyśmy polecić naszym dzieciom, że jak się w nich wykształcą, to będą mieć gwarancje zatrudnienia. Powinniśmy być otwarci na edukację przez całe życie” – podmumowała Barbara Socha.
“Reskilling poza rynkiem pracy to między innymi pozyskiwanie nowych kompetencji przez mamy wracające do pracy. Jest skuteczny także w przypadku osób aktywnych w danej firmie, z doświadczeniem” – podkreśliła Beata Jarosz, prezes Future Collars.
“Doświadczenie jest niezwykle istotne, podam przykład księgowych. Zawód jest zagrożony, ponieważ wejdą aplikacje i w niedalekiej przyszłości to programy będą rozliczały firmy. Poszukiwani są testerzy do aplikacji księgowych i to są poszukiwane osoby księgowe z biznesu, które wiedzą, jak najlepiej dopasować taką aplikację do potrzeb. Reskilling jest to takie narzędzie, które skutecznie pozwoli nam walczyć z wyzwaniami rynku pracy” – powiedziała Beata Jarosz.
W Polsce, mimo że 64 procent firm pozytywnie ocenia programy reskillingowe, w praktyce jedynie 6 procent pracowników miało szansę na przekwalifikowanie się.
/IAR/RadioRAMPA/