Ukraiński prezydent potwierdził swoją środowa wizytę w USA. Wcześniej informowała o tym amerykańska prasa i Biały Dom. Jest to pierwsza zagraniczna podróż Wołodymyra Zełesnskiego od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Dostawy amerykańskiej broni dla walczącej Ukrainy będą głównym tematem wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych – uważa Wałerij Czałyj – były ambasador Ukrainy w Waszyngtonie. Biały Dom zapowiedział nadanie Kijowowi przeciwlotniczego systemu Patriot. Zdaniem ukraińskiego dyplomaty Wołodymyr Zełenski będzie się domagał również od amerykanów rakiet ATACMS.
Były ukraiński ambasador w USA zaznacza, że wyrzutnia Patriot pozwoli Ukraińcom efektywniej zwalczać rosyjskie rakiety, a także może zapobiec sprzedaży Rosji irańskich balistycznych rakiet.

“Iran będzie się obawiać, że ich rakiety strącone przez Patrioty nad Ukrainą, nie będą już tak efektywne tam, gdzie sam Iran chciałby je wykorzystać. Iran będzie się teraz mocno zastanawiać, czy w takim razie warto sprzedawać Rosji swoje rakiety. Nadanie systemu Patriot to prewentywny krok. Jego efektywność zaś znacznie wzrośnie, jeśli otrzymamy nie jedną, jak to się ma stać, ale więcej takich wyrzutni”.

Wałerij Czałyj ocenia, że tematem rozmów w Waszyngtonie będzie ofensywa Ukrainy w celu wyzwolenia kolejnych ziem. W związku z tym, zdaniem dyplomaty, Wołodymyr Zełenski będzie lobbował za przyznaniem ukraińskiej armii nowych, ofensywnych rodzajów broni

“Uważam, że za zamkniętymi drzwiami prezydenci będą rozmawiać o mającej nastąpić w najbliższym czasie ofensywie i o tym, czego Ukraina potrzebuje dla tej ofensywy. Myślę, że prezydent wygłosi potrzebę dostarczenia rakiet zasięgu 300 km ATACMS. Jeśli nawet po lobbingu Wołodymyra Zełenskiego Amerykanie nie nadadzą nam bardziej dalekosiężnej broni, będzie to ich pomyłka”.

Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić zdolności obronne Ukrainy. Zapowiedział, że spotka się z prezydentem Joe Bidenem. Planuje też wystąpić w Kongresie i przeprowadzić szereg dwustronnych rozmów.
Biały Dom poinformował, że podczas wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów.

Dotychczasowa pomoc militarna Waszyngtonu dla Kijowa warta jest 18 miliardów dolarów. Wołodymyr Zełenski jest przez Zachód zgodnie uznawany za bohatera tej wojny. W ostatnich dniach odwiedzał żołnierzy walczących na froncie, w tym w Bachmucie. Zełenski otrzymał też właśnie tytuł “Człowieka Roku” przyznawany przez amerykański tygodnik “The Time”.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa

Teresa

Teresa

Latest posts by Teresa (see all)