Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. We wtorek, 1 maja, rozpoczyna się okres rotacyjnego przewodnictwa naszego kraju w RB.
– Przewodnictwo Polski przypada w intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, ten maj może być historyczny m.in. ze względu na kwestię Korei Płn. czy porozumienia nuklearnego z Iranem – mówi Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Druga z debat – tym razem pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza – zaplanowana jest na 22 maja i będzie dotyczyć znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o główne priorytety Polski w okresie przewodnictwa Radzie, podkreślił, że tematem przewodnim będzie kwestia prawa międzynarodowego. Jak ocenił temat ten został przyjęty z bardzo dużym zainteresowaniem przez państwa zasiadające w RB ONZ m.in. podczas jego spotkania z ambasadorami państw członkowskich w Nowym Jorku.
– Z jednej strony chcemy opowiedzieć o dobrych przykładach, o tym, jak prawo międzynarodowe służyło rozwiązywaniu konfliktów i działaniu na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej, ale też o tych przykładach, w których prawo międzynarodowe jest naruszane, jakie są dzisiaj różne nowe formy braku przestrzegania tego prawa – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.
Jako drugi priorytet prezydencki minister wymienił reprezentowanie interesów całego regionu. – W RB ONZ będziemy też zwracać uwagę na te zagrożenia, które są w naszym regionie – optyka regionalna jest naszym obowiązkiem – powiedział.
Poinformował, że na debatę, która odbędzie się 17 maja został zaproszony przedstawiciel Ukrainy. – Jesteśmy reprezentantem całego naszego regionu – to jest jeden głos, który jest głosem Europy Środkowo-Wschodniej. Myślę, że przedstawiciel Ukrainy będzie obecny jako gość, bo kwestia Ukrainy jest kwestią dot. prawa międzynarodowego, która rozgrywa się w naszym sąsiedztwie – dodał.
Trzeci priorytet to spojrzenie na politykę międzynarodową jako na kwestię “szeroko rozumianego bezpieczeństwa”. – Bezpieczeństwo nie jest związane wyłącznie ze sprawami militarnymi, ale również z bezpieczeństwem środowiskowym czy ekonomicznym, co wiąże się z takimi kwestiami jak m.in. migracja – zaznaczył Krzysztof Szczerski.
Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków RB Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje.
Tekst: Kancelaria Prezydenta RP