spot_img
Friday, November 8, 2024
HomeRampa WiadomościAmerykaPolska rozpoczyna przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska rozpoczyna przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

-

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. We wtorek, 1 maja, rozpoczyna się okres rotacyjnego przewodnictwa naszego kraju w RB. 

– Przewodnictwo Polski przypada w intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, ten maj może być historyczny m.in. ze względu na kwestię Korei Płn. czy porozumienia nuklearnego z Iranem – mówi Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

W trakcie swojej obecnej kadencji w Radzie Polska będzie dwukrotnie przewodniczyła jej pracom. Pierwszy raz już w maju br. Priorytety majowej prezydencji Polski w RB ONZ to m.in. umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zapewnienie ochrony ludności cywilnej oraz podkreślenie znaczenia prawa humanitarnego w konfliktach.
 
Najważniejszym wydarzeniem związanym z majowym przewodnictwem będzie debata otwarta wysokiego szczebla nt. prawa międzynarodowego (17 maja) pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Będzie poświęcona kwestiom przestrzegania prawa międzynarodowego jako instrumentu rozwiązywania konfliktów na świecie.

Druga z debat – tym razem pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza – zaplanowana jest na 22 maja i będzie dotyczyć znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o główne priorytety Polski w okresie przewodnictwa Radzie, podkreślił, że tematem przewodnim będzie kwestia prawa międzynarodowego. Jak ocenił temat ten został przyjęty z bardzo dużym zainteresowaniem przez państwa zasiadające w RB ONZ m.in. podczas jego spotkania z ambasadorami państw członkowskich w Nowym Jorku.

– Z jednej strony chcemy opowiedzieć o dobrych przykładach, o tym, jak prawo międzynarodowe służyło rozwiązywaniu konfliktów i działaniu na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej, ale też o tych przykładach, w których prawo międzynarodowe jest naruszane, jakie są dzisiaj różne nowe formy braku przestrzegania tego prawa – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

Jako drugi priorytet prezydencki minister wymienił reprezentowanie interesów całego regionu. – W RB ONZ będziemy też zwracać uwagę na te zagrożenia, które są w naszym regionie – optyka regionalna jest naszym obowiązkiem – powiedział.

Poinformował, że na debatę, która odbędzie się 17 maja został zaproszony przedstawiciel Ukrainy. – Jesteśmy reprezentantem całego naszego regionu – to jest jeden głos, który jest głosem Europy Środkowo-Wschodniej. Myślę, że przedstawiciel Ukrainy będzie obecny jako gość, bo kwestia Ukrainy jest kwestią dot. prawa międzynarodowego, która rozgrywa się w naszym sąsiedztwie – dodał.

Trzeci priorytet to spojrzenie na politykę międzynarodową jako na kwestię “szeroko rozumianego bezpieczeństwa”. – Bezpieczeństwo nie jest związane wyłącznie ze sprawami militarnymi, ale również z bezpieczeństwem środowiskowym czy ekonomicznym, co wiąże się z takimi kwestiami jak m.in. migracja – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków RB Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje.

Tekst: Kancelaria Prezydenta RP 

Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts