Polonia pobiegła aby uczcić Żołnierzy Wyklętych w NYC

5 marca w Forest Park, w dzielnicy Queens (NY), po raz szósty odbył się Bieg Tropem Wilczym organizowany przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja z Polski. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzieci – w tym te z polskich szkół, młodzież, harcerze, dorośli a nawet seniorzy dumnie uczestniczyli w biegu. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo. 

Na koszulkach, które otrzymali uczestnicy Biegu w tym roku znalazły się wizerunki czterech działaczy i żołnierzy podziemia: Alicji Wnorowskiej, Ireny Szajowskiej, Witolda Pileckiego i Tadeusza Płużańskiego.

Do pokonania był dystans honorowy – 1963 metry, który nawiązuje do roku śmierci Józefa Franczaka “Lalusia”, ostatniego niezłomnego poległego w walce.

Pierwsi na mecie pojawili się trzej panowie w kolejności:

  1. Tomasz Wawrzyniak
  2. Paweł Myśliwiec
  3. Mateusz Paszek

W kategorii kobiet najszybsze okazały się:

1. Nicole Zaręba

2. Olivia Jabłoński

3. Sofia Medina.

Po biegu dla dorosłych, odbył się bieg dla dzieci.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. W Biegu brali udział również konsulowie: Mateusz Gmura i Jakub Wiśniewski.

Sponsorem głównym biegu w NYC była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Galeria zdjęć: 

Bieg Tropem Wilczym w Nowym Jorku

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski