spot_img
Sunday, December 22, 2024
HomeRadio RAMPA LAPOLAM świętuje 50. rocznicę działalności uroczystą galą w Pasadena, CA.

POLAM świętuje 50. rocznicę działalności uroczystą galą w Pasadena, CA.

-

Od budżetu $100 i dziesięciu członków do $200-milionowej organizacji liczącej ponad 2,500 członków. Tak wygląda w wielkim skrócie 50 lat hstorii Polsko-Amerykańskiej Federalnej Unii Kredytowej POLAM.

Lila i Henryk Westwalewicz to para, która wyszła z inicjatywą założenia instytucji finansowej w 1969 roku w Los Angeles. W swoim domu w okolicach Carthay Circle – w zachodniej części miasta z grupą ośmiu innych wolontariuszy ustanowili składkę po $10 od od osoby i założyli instytucję finansową dla społeczeństwa polskiego pochodzenia w Południowej Kalifornii. Jak opowiadał podczas gali CEO POLAMu – Krzysztof Hiller – komputery były dostępne dopiero dekadę później, więc grupa wolontariuszy pracowała z telefonem i maszyną do liczenia z domu Państwa Westwalewiczów przez około 10 lat. Lata 60′ i 70′ były to czasy spokojnego wzrostu społeczności kalifornijskiej. Zjeżdżali się tu wtedy emigranci z Europy, lub przeprowadzali się ludzie ze wschodniej części Stanów, a nawet z Ameryki Południowej. Jak podkreślił Hiller, były to również czasy wielkiego optymizmu, nielimitowanych możliwości i harmonii wśród lokalnej społeczności. Obecne prawo federalne uniemożliwiłoby utoworzenie w ten sam sposób działalności jaką rozpoczęli Westwalewiczowie, więc wykorzystali oni wielką szansę i dzięki temu do dziś może istnieć unia kredytową dla Amerykanów polskiego pochodzenia.

POLAM uczcił pięćdziesięciolecie swojej działalności uroczystą galą 5 października w Athenaeum Kalifornijskiego Instystutu Technologii w pięknej miejscowości Pasadena, CA. Athenaeum to niezwykle elagancki i majestatyczny klub spotakń towarzyskich kampusu Instytutu Technologii. Jego nazwa pochodzi od greckiej bogini mądrości, Ateny. W przeszłości klub miał być miejscem spotkań i wymiany pomysłów dla miłośników nauki, sztuki i literatury. W latach trzydziestych gościł w nim Albert Einstein i inni nobliści.

Podczas uroczystości członkowie zarządu otrzymali nagrody w postaci statuetek, które wręczał przewodniczący Pierre Bunikiewicz. Skład obecnego zarządu POLAMu to: Michelle Koterba, Donna Zuchowski, Mariusz Kicinski, Vladek Juszkiewicz, Rafał Przebina i Pierre Bunikiewicz. Statueatkę otrzymała również supervisor Teresa Dudzik, oraz Barbara Zielinski-Martinoff, a także były dyrektor Andrzej Dobrzyński. Specjalnym gościem gali był Konsul Generalny RP w Los Angeles – Jarosław Łasiński, wraz z małżonką. Konsul osobiście wręczył prezesowi POLAMu nagrodę uznania za wspieranie polskiej społeczności w południowej Kalifornii z okazji 50. rocznicy działalności.

Jak przyznali w rozmowie z Radio RAMPA członkowie zarządu – Krzysztof Hiller, a także Vladek Juszkiewicz i Mariusz Kicinski – POLAM  od lat wspiera i współpracuje z organizacjami polonijnymi w południowej Kalifonii. Z okazji 50-lecia zarząd POLAMu otrzymał podziękowania i gratulacje skadane przez: PACSOCAL (Polako-Amerykański Kongres w Południowej Kalifornii), Modjeska Club (Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles, PFF (Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles), Grupy “Piast” (Związek Narodowy Polski), KRAK Art Group (Polish-American Artists), Krakusy (grupa tańca ludowego), PUC (The Polish University Club of Los Angeles), PAPA Club (Polish American Performing Arts Club), Polska Szkoła Heleny Modrzejewskiej w Orange County, Fundacja Jana Pawła II w Południowej Kalifornii, Polska Macierz Szkolna w Los Angeles, oraz PTA (Polish Tennis Association of Southern California. Podczas gali panie Maria Nowotarska i Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzuki i Teatru z Toronto osobiście złożyły podziękowania prezesowi POLAMu w formie pamiątkowego odznaczenia.

Zobaczcie wideo z relacją z wydarzenia.

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts