Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży – powiedział papież Franciszek w środę rozpoczynając swoje wystąpienie na Wawelu.
Franciszek przypomniał, że Jan Paweł II mówił o Europie, iż oddycha ona swoimi dwoma płucami – wschodnim i zachodnim. Podkreślił, że nowy europejski humanizm to harmonia Wschodu i Zachodu.
“Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która znajduje w chrześcijaństwie swoje najsolidniejsze korzenie” – podkreślił papież, witając zgromadzonych na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu przedstawicieli władz państwowych, kościelnych, rektorów wyższych uczelni oraz korpus dyplomatyczny.
Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć – powiedział papież Franciszek w środę na Wawelu. Wspominając Jana Pawła II, podkreślił, że gdy ten mówił o narodach “wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości”.
“Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości” – mówił Franciszek
“Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego, aby inspirować społeczeństwo i kulturę, zachowując je wiernymi wobec tradycji, a jednocześnie otwartymi na odnowienie i na przyszłość” – powiedział papież, przemawiając w środę na dziedzińcu zamku królewskiego na Wawelu.
Zaznaczył, że niedawno w naszym kraju obchodzona była 1050. rocznica Chrztu Polski. “Było to z pewnością ważne wydarzenie jedności narodowej, które potwierdziło, że zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” – powiedział Franciszek.
Jak dodał, także owocna współpraca na płaszczyźnie międzynarodowej i wzajemny szacunek dojrzewają poprzez świadomość i poszanowanie tożsamości własnej oraz innych. “Dialog nie jest możliwy, jeśli każdy nie wychodzi od swojej tożsamości” – podkreślił papież.
Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej tysiącletniej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło – powiedział papież Franciszek. Jak ocenił, taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami.
“Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej tysiącletniej historii patrzył z nadzieją w przyszłość i na problemy, którym musi stawić czoło. Taka postawa sprzyja klimatowi szacunku między wszystkimi środowiskami w społeczeństwie i konstruktywnemu dialogowi między różnymi stanowiskami” – powiedział w środę papież.
Jak ocenił, taka postawa “stwarza ponadto najlepsze warunki dla rozwoju obywatelskiego, gospodarczego, a nawet demograficznego, rodząc ufność w możliwość zapewnienia dobrej przyszłości swoim dzieciom”.
“Nie będą one bowiem musiały borykać się jedynie z problemami, ale będą cieszyć się pięknem natury, dobrem, które będziemy umieli pełnić i szerzyć, nadzieją, jaką potrafimy im dać” – dodał Franciszek.
Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl