Władze miasta Nowy Jork planują stworzenie przytułku dla bezdomnych w dzielnicy Greenpoint – proponowana lokalizacja to 83 – 97 Apollo Street i 106 Hausman Street. Przytułek ma służyć dorosłym mężczyznom. Jak poinformował radny miasta reprezentujący dzielnicę Greenpoint, Stephen Levin, przytułek ma być stworzony w formie tzw. Safe Haven, prowadzonego przez organizację Breaking Ground, zajmującą się pomocą bezdomnym.
Safe Haven to niestandardowy rodzaj przytułku – to właśnie tam, zakwaterowanie znajdują bezdomni, którzy nie korzystają z typowego schroniska, a oczekują na stałe zakwaterowanie. Jak informuje Breaking Ground, aplikowanie o stałe zakwaterowanie może trwać, a Safe Havens oferują natychmiastowe, czyste i bezpieczne miejsce zamieszkania w tym czasie.
Mieszkańcy dzielnicy podzieleni są co do stworzenia przytułku. Spotkanie w tej sprawie, z radnym Stephenem Levinem i przedstawicielami miejskiego Departamentu ds. Bezdomnych, zaplanowane jest na środę, 22 września o godz. 6:30 p.m. w McGolrick Park na Greenpoincie.
Część z mieszkańców dzielnicy, z radnym Levinem na czele, uważa, że Greenpoint jest gotowy aby “przyjąć” bezdomnych. Wierzą, że stworzenie Safe Havens w dzielnicy, pomoże tym najbardziej potrzebującym wyjść na prostą. Radny Levin oświadczył, że nie ma wpływu na zatwierdzenie czy odrzucenie projektu, choć go wspiera.
Jest jednak spora grupa przeciwników tej propozycji – uważają oni, że “pomysł jest dobry, ale zła jest lokalizacja.” Osoby te stworzyły petycję do władz miasta – burmistrza miasta Billa de Blasio, radnego dzielnicy Greenpoint Stephena T. Levina, radnej stanowej Emily Gallagher i Community Board #1 – w której sprzeciwiają się projektowi i domagają się publicznego wysłuchania ich wątpliwości. Przeciwnicy zaniepokojeni są, że przytułek stworzony zostanie w bliskiej odległości od szkoły, żłobka i parku. W petycji argumentują: “jeżeli i kiedy ten przytułek dla bezdomnych zostanie wybudowany, zwiększy się obecność osób mających złe zamiary, a wówczas dzieci i rodziny, które samodzielnie chodzą tamtędy do szkoły, narażone będą na większe niebezpieczeństwo.”
Petycję przeczytać i podpisać można tutaj: KLIKNIJ
Jak informuje Breaking Ground, przyjęcie do tzw. Safe Havens jest łatwiejsze niż do tradycyjnego schroniska, jako że jest mniej wymagań. Nie ma tzw. “godziny policyjnej” i jest więcej prywatności. Osoba mieszkająca w Safe Haven, może nie wrócić do niego na noc, a nie utraci w nim miejsca. Dodatkowo, w Safe Havens, bezdomni otrzymują potrzebne serwisy, jak np. pomoc w walce z nałogami lub pomoc w sferze zdrowia psychicznego. Głównym celem Breaking Ground, jest znalezienie osobom bezdomnym przebywającym w Safe Haven, stałego zakwaterowania.