Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.
To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za “narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk napisała w mediach społecznościowych: “Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje”.
Polska pisarka jest już laureatką wielu wyróżnień, w tym międzynarodowej, prestiżowej nagrody The Man Booker International Prize za powieść “‘Bieguni”. W zeszłym roku, po otrzymaniu nagrody, w wywiadzie dla Polskiego Radia Olga Tokarczuk mówiła, że według niej literatura służy pogłębianiu percepcji i poszerzaniu świadomości, stanowiąc antidotum na wyobcowanie i alienację. Pisarka podkreśliła, że literatura, a zwłaszcza powieść, pomaga ludziom lepiej się porozumiewać.
Olga Tokarczuk jako powieściopisarka debiutowała w 1993 roku, publikując “Podróż ludzi Księgi”, której akcja toczy się we Francji w 1685 roku. Rok później w trakcie spotkania z czytelnikami przyznała, że pisząc swoją pierwszą książkę w ogóle nie wiedziała, jak tworzy się powieść.
Całkowicie poświęciła się pisaniu, gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność. Dziś należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów. A popularność Olgi Tokarczuk wzrosła jeszcze po przyznaniu jej w zeszłym roku Nagrody Bookera.
Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
(IAR)