Agata Kornhauser–Duda już po raz czwarty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku. Spotkanie z młodzieżą jak zwykle odbyło się w Konsulacie Generalnym RP, a wzięła w nim udział młodzież z 17 szkół polskich i polonijnych działających w stanie Nowy Jork.
W sobotę 3 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Podczas pierwszej edycji nowojorskiego czytania w 2018 roku uczniowie szkół polonijnych mieli okazję wysłuchać fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później, z podziałem na role i z udziałem Pierwszej Damy, czytano, „Sachem” Henryka Sienkiewicza – nowelę napisaną po powrocie pisarza z podróży po USA. Podczas zeszłorocznego spotkania młodzież zapoznała się z tekstem „Moralność pani Dulskiej” – dramatem Gabrieli Zapolskiej, którego premiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie.
We wtorek Małżonka Prezydenta wyraziła radość z zaangażowania młodych ludzi w krzewienie polskości, podziękowała uczniom za podtrzymywanie związków z krajem pochodzenia i podejmowanie nauki w dwóch szkołach: amerykańskiej i polskiej. Przypomniała, że wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza otworzyły bowiem polski Romantyzm, a w tym roku przypada 200. rocznica publikacji. Podkreśliła, że w przeciwieństwie do ludzi oświecenia romantycy kierowali się sercem, a ,,Ballady i romanse’’ Adama Mickiewicza to utwory, które straszą i bawią, zawierają elementy zarówno grozy, jak i ironii, przepełnia je mroczny nastrój, a z drugiej strony niesamowity humor.
Konsul Generalny RP Adrian Kubicki przypomniał, że ten okres w literaturze był niezwykle ważny dla Polaków, ale również dla polskiej emigracji, w tym tej w Stanach Zjednoczonych, dla której wolność Ojczyzny – tak wyraźnie akcentowana przez polski Romantyzm – pozostawała najwyższym priorytetem.
W Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wzięli udział uczniowie, opiekunowie i nauczyciele szkół polonijnych zgromadzonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających, a także Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.
Z młodzieżą Pierwsza Dama rozmawiała także o prowadzonym w 19 polskich placówkach w Ameryce projekcie „Ocaleni z Holokaustu”. Uczniowie pisali listy do ocalonych, a te poprzez Konsulat RP w NY trafiały do adresatów. Pierwsza Dama podziękowała młodym ludziom za udział w akcji, zapewniając, że taki gest sprawił seniorom ogromną radość. – Brałam udział w akcji „Obiady dla Bohaterów” i doskonale wiem, jak ważne dla tych starszych osób są pamięć o nich i szacunek do ich życia – mówiła.
Pierwszej Damie towarzyszył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Źródło: prezydent.pl
Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP