Konsul Generalny RP w NYC Adrian Kubicki w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę

Gościem Radio RAMPA jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Rozmowa zarejestrowana została 23 lutego – dzień po zakończonej wizycie Prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, ale również, w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Konsul Adrian Kubicki analizuje wizytę Joe Bidena w Kijowie, a kolejno, w Polsce. Mówi o tym jakie wizyta ta znaczenie miała w Nowym Jorku –  w związku z wizytą Joe Bidena w Polsce, Konsul miał okazję rozmawiać z przedstawicielami różnych środowisk politycznych i medialnych. Konsul tłumaczył jak ważne jest nieustające wsparcie dla Ukrainy. Jak powiedział, niektórzy przedstawiciele środowisk konserwatynych, zaczynają wycofywać swoje poprarcie dla niesienia pomocy Ukrainie – w takim wypadku, przy zrozumieniu wszystkich okoliczności, trzeba jednak podkreślać, że nie ma innej alternatywy. Konsul apeluje, aby przywoływać jako przykład wydarzenia z historii Polski, a także, historię współczesną, jak choćby zaanektowanie Krymu przez Rosję. 

Konsul Kubicki odnosi się również do twierdzenia, że stosunki polsko-amerykańskie nie były nigdy lepsze. Komentuje on relację pomiędzy polskim rządem i Prezydentem a Amerykańską administracją – relację, w którą na początku kadencji Joe Bidena, niektórzy powątpiewali. 

Konsul Kubicki mówi również, że jedynie Ukraina, może zadecydować o końcu tej wojny – choć w opinii niektórych państw, byłoby najwygodniej aby Ukraina porozumiała się z Rosją, to tylko Ukraina może zadecydować o tym jak mogłoby to nastąpić. 

Konsul RP w Nowym Jorku mówi również o celach rosyjskiej propagandy, o tym jak przeciwdziałać jej w USA i co może w kwestii działań na rzecz Ukrainy pomóc Polonia. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski