Brawo, polscy naukowcy! Specjalną analizę dotyczącą wpływu zanieczyszczeń atmosferycznych na występowanie zawałów serca przedstawili właśnie polscy lekarze podczas międzynarodowej konferencji Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (Denver, Kolorado).
Jak informuje m.in. śląska gazeta “Dziennik Zachodni”, według autorów prezentowanego opracowania, wzrost zanieczyszczeń powietrza – występujący szczególnie w związku z niską temperaturą, wraz z towarzyszącym mu wzrostem stężeń tzw. pyłów zawieszonych – miał istotny wpływ na wystąpienie zawałów serca (zarówno w dniu zanieczyszczenia, jak i w kolejnym dniu po jego wzroście).
Fachowcy od kardiologii z wielu krajów komentują wyniki badań… “W ich ocenie, wszystkie te wymienione zanieczyszczenia powinny być traktowane jako modyfikowalny czynnik ryzyka”. – Jego obniżenie powinno stać się priorytetem, który przełoży się na ograniczenie liczby zawałów oraz zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych – stwierdza dla “Dziennika Zachodniego” dr hab. Piotr Buszman, szef ds. Badan Przedklinicznych, Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.
Interesujące, że takie same efekty badań prezentowane przez grupę polskich naukowców w USA, przyniosły wcześniej analizy z kilku miast Polski. Co się okazuje? Wynika z nich niemalże analogiczny wzrost liczby zawałów serca w stosunku do wzrostu stężenia pyłów w powietrzu…
T.