spot_img
Sunday, December 22, 2024
HomeRampa WiadomościAmerykaII Polonijny Dzień Dwujęzyczności za nami!

II Polonijny Dzień Dwujęzyczności za nami!

-

W sobotę, 15 października, miejsce miały obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności organizowanego przez Fundację Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundację Edukacja dla Demokracji. Święto po raz pierwszy obchodzone było rok temu, i od tej pory, Polonia na całym świecie ma możliwość uczcić swoją dwujęzyczność w każdy trzeci weekend października.

bilingual-day-2

Celebracje miejsce miały w Nowym Jorku (w PSD im. Sienkiewicza na Brooklynie, PSD im. św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie oraz w Copiague na Long Island), w New Jersey (Clifton i Mahwah), a także w Bostonie, Denver, Chicago, a nawet poza granicami Ameryki, m.in. w Kanadzie, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Ukrainie.

Podczas tegorocznych obchodów w Nowym Jorku, oprócz masy atrakcji dla dzieci, konkursów i występów, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się obecność gościa z Polski: Justyna Bolek poderwała do zabawy najmłodszych i najstarszych, a to za sprawą swojego unikatowego na skalę światową projektu Slavica Dance – aerobiku z wykorzystaniem elementów tańca folklorystycznego.

Na zdjęciu: Justyna Bolek z uczestnikami Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w PSD im. Henryka Sienkiewicza w dzielnicy Brooklyn.
Na zdjęciu: Justyna Bolek z uczestnikami Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w PSD im. Henryka Sienkiewicza w dzielnicy Brooklyn.

Tak tegoroczne wydarzenie komentuje Marta Kustek, redaktor naczelna portalu Dobra Polska Szkoła, oraz koordynator akcji Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Nowym Jorku:

“Przede wszystkim uderzyły mnie dwie rzeczy: niesamowity odzew na tegoroczny Dzień Dwujęzyczności z różnych stron, zarówno w Stanach, jak i wielu krajach świata! Przyznam się, że tego się nie spodziewaliśmy, było więc to dla nas wszystkich ogromne zaskoczenie i radość. W ubiegłym roku mieliśmy jedynie 6 wydarzeń zorganizowanych w ramach grantowego projektu, wspieranego przez polski MSZ, a poza projektem Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony był jedynie na Ukrainie, w jednej polskiej szkole. W tym roku, zorganizowaliśmy 10 imprez w ramach projektu, a poza nim dołączyło ponad 100 szkół i organizacji! Marzyłam, że kiedyś dojdziemy do takiej liczby, ale nie spodziewałam się, że będzie to już przy drugiej edycji ? Bardzo nas to cieszy i motywuje do dalszych działań. A druga rzecz, która do mnie dotarła, to fakt, jak bardzo Polacy zamieszkali poza Polską, są kreatywni, jak niesamowicie pomysłowi, jeżeli chodzi o różne formy promocji polskości. Polonijny Dzień Dwujęzyczności daje dużo przestrzeni, nie narzucamy jakiejś jednej formy celebrowania, można zrobić akademię w szkole, albo również ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem studenckich piosenek przy gitarze, czy też karaoke w pubie, jak to zrobiono w Copiague, czy też nauka pieczenia polskiego chleba, co z kolei się odbywało w Polskiej Szkole na Cyprze – czyli można świętować na wiele sposobów, to daje duże pole do popisu w wielu różnych środowiskach Polaków.”

Na zdjęciu: Nicole i Wojtek Maślanka, oraz Marta Kustek
Na zdjęciu: Nicole i Wojtek Maślanka, oraz Marta Kustek

Na kolejny Dzień Dwujęzyczności zapraszamy za rok, ale o język polski dbajmy cały rok!

Zdjęcia: Agata Skowrońska Photography

Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts