spot_img
Monday, December 23, 2024
HomeRampa WiadomościAmerykaGoogle uhonorował polskiego wynalazcę szczepionki na stronie głównej wyszukiwarki

Google uhonorował polskiego wynalazcę szczepionki na stronie głównej wyszukiwarki

-

Google uhonorował polskiego wynalazcę szczepionki przeciw tyfusowi Rudolfa Weigla doodlem na stronie głównej wyszukiwarki.

Google

Wychowany w Jaśle, dr Rudolf Weigl, był biologiem, któremu przypisuje się wynalezienie szczepionki przeciw tyfusowi. Jego wkład w medycynę był tak samo znaczący, jak jego wkład w historię, gdyż podczas II Wojny Światowej uratował wiele tysięcy żydów zatrudniając ich w swoich laboratoriach.

Weigl urodził się w monarchi austro-węgierskiej, oboje jego rodziców było Austriakami. Kiedy był dzieckiem, jego tata zginął w wypadku. Jego mama ponownie wyszła za mąż za Polaka – Józefa Trojnara. Kiedy rodzina przeniosła się do Jasła, Weigl przyjął polski język, kulturę i zwyczaje. 

W 1907 roku Weigl ukończył Uniwersytet Lwowski i uzyskał stopień doktora w dziedzinach zoologii, anatomii porównawczej i histologii. Pobrany do wojska Austro-Więgierskiego, Wiegl rozpoczął badania nad tyfusem i jego przyczynami pracując w szpitalu wojskowym w Przemyślu. Później dołączywszy do Wojska Polskiego, opracował szczepionkę na tyfus. Podczas okupacji hitlerowskiej Wiegl otrzymał rozkaz stworzenia fabryki szczepionki przeciw tyfusowi w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami we Lwowie, którego był założycielem. Zatrudniając wielu swoich żydowskich przyjaciół i kolegów, zatrudniał i chronił około 2000 polskich intelektualistów i członków polskiej opozycji. Szacuje się, że podczas reżimu nazistowskiego, dzięki swoim działaniom. bezpośrednio przyczynił się do uratowania około 5000 osób.

Po wojnie Weigl przeniósł się do Krakowa, gdzie został kierownikiem Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a później Katedry Biologii na Uniwersytecie Poznańskim. Zmarł 11 sierpnia 1957 w Zakopanem w wieku 73 lat. W latach 1930-1939 Wiegl był wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, ale nigdy jej nie otrzymał. W 2003 roku, prawie 50 lat po śmierci, został uhonorowany przez Izrael tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata za pracę na rzecz ratowania życia Żydów podczas wojny.

Jego 138. urodziny zostały upamiętnione przez Google 2 września 2021 r. Słynnym “doodlem” na głównej witrynie wyszukiwarki.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej/Wikipedia

Autor: Jakub Staniewski

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts