Gościem Radio RAMPA jest wiceprezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce Krzysztof Kłapa. Podczas wizyty w Nowym Jorku, Pan Krzysztof towarzyszył Piotrowi Biankowskiemu, Ambasadorowi fundacji i sportowcowi ekstremalnemu, w jego wyczynie – opłynięciu dookoła Manhattanu wpław. Pan Piotr płynął, aby zebrać fundusze na konkretny cel – budowę 3-go Domu Ronalda McDonalda w Polsce, wsparcie rodzin długotrwale hospitalizowanych dzieci, rodzin polskich i ukraińskich ofiar wojny.
Fundacja Ronalda McDonalda jest obecna w 62 krajach na świecie, w tym w USA. Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom, a jedną z inicjatyw, realizowanych zarówno w USA jak i w Polsce, jest tworzenie bezpłatnych hoteli dla rodzin dzieci-pacjentów zdanych na długotrwała hospitalizację z dala od własnego domu. Są to pełne ciepła i wsparcia rodzinne Domy poza domem.
Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce, działa na kilku płaszczyznach, m.in. również realizując misję tworzenia domów. Dwa takie Domy stworzone i prowadzone przez Fundację już działają przy uniwersyteckich szpitalach pediatrycznych w Krakowie (od 2015 roku, przy uniwersyteckim szpitalu dziecięcym) i Warszawie (od 2021, przy szpitalu pediatrycznym WUM). Jest realizowany plan budowy kolejnego domu, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie-Międzylesiu. Całość tego programu realizowana jest, podobnie jak wszystkie inicjatywy naszej organizacji, ze środków pozyskanych od darczyńców. Wpłat i darowizn rzeczowych dokonywać mogą zarówno darczyńcy indywidualni, jak i instytucjonalni.
Dramat wojny w Ukrainie zmienił radykalnie założenia Fundacji i plany odnośnie programów realizowanych przez Fundację w Polsce. Tysiące ofiar wojny, olbrzymie rzesze uchodźców powodują rosnące w dynamiczny sposób zapotrzebowanie na takie projekty jak fundacyjne Domy. Miejsca gdzie najbliżsi hospitalizowanych dzieci znajdują wsparcie i pomoc w zakresie zapewnienia podstawowych potrzeb bytowych. Aktualnie Fundacja pomaga dużej liczbie rodzin ukraińskich. Ma to szczególnie miejsce w przypadku największego polskiego szpitala pediatrycznego, Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka, jednostki pełniącej w Polsce kluczową, niezwykle ważną rolę w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Tu są już leczone setki ciężko chorych dzieci z Ukrainy, a jeszcze większa liczba małych pacjentów z obszarów dotkniętych tragedią wojny korzysta z pomocy specjalistów szpitala, jako centrum referencyjnego. Stąd decyzja Fundacji o lokalizacji kolejnego Domu przy tym szpitalu.
Dowiedz się więcej: