Władze federalne ostrzegają przed spożywaniem gotowej, posiekanej już, sałaty rzymskiej (romaine lettuce), która dostępna jest w sklepach amerykańskich, po tym jak w sałatach z Yuma w Arizonie, wykryto bakterię E. coli. Centrum Kontrolii i Prewencji Chorób mówi już o 53 przypadkach w 16 stanach.
Ostrzeżenie Centrum jest jasne: wszystkie dostępne do kupienia w amerykańskich sklepach rodzaje rzymskiej sałaty paczkowanej, włączając różne mieszanki sałat, powinny zostać wyrzucone. Centrum uczula, że dotyczy to również sytuacji, w których dana osoba zjadła sałatę, a mimo tego nie zachorowała – taką sałatę też należy wyrzucić. Centrum ostrzega również przed spożywaniem sałaty w restauracjach, jeżeli nie ma pewności skąd sałata pochodzi.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje, że od marca zanotowano już 31 hospitalizacji w wyniku zarażeniem bakterią E. coli. Nie ma ofiar śmiertelnych. Najgorzęj jest w stanie Pensylwania (12 przypadków zachorowania), a następnie w Idaho (10 przypadków). Wśród innych stanów gdzie wykryto bakterię E. coli są New Jersey, Nowy Jork, Arizona i Montana. 70% przypadków zachorowalności stwierdzono u kobiet i dziewcząt.
Rozprzestrzeniająca się bakteria E. coli produkuje toksynę Shiga – w ciągu 2-8 dni od połknięcia bakterii, osoby zarażone doznają objawów takich jak biegunka, bóle brzucha i wymioty. Choć większość przypadków da się wyleczyć w tydzień, w skrajnych sytuacjach może dojść do uszkodzenia nerek. Aby uniknąć zakażenia bakterią E. coli myj ręce regularnie, gotuj spożywane produkty, dobrze myj warzywa i owoce, unikaj niegotowanego mleka i nie dotykaj jedzenia kiedy jesteś chory.