spot_img
Friday, November 8, 2024
HomeRampa WiadomościAmerykaAntoni Macierewicz spotkał się z Polonią w Amerykańskiej Częstochowie

Antoni Macierewicz spotkał się z Polonią w Amerykańskiej Częstochowie

-

Podczas oficjalnej wizyty delegacji MON w USA, Minister Obrony Antoni Macierewicz odwiedził sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w stanie Pensylwania, 23 września, gdzie spotkał się z działaczami polonijnymi.

Minister Macierewicz przybył do sanktuarium na zaproszenie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Klubów GP oraz ojców Paulinów, gospodarzy sanktuarium. Wraz z Ministrem, w wizycie uczestniczyli m.in. attaché obrony RP w USA, gen. Cezary Wiśniewski i konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski. Sanktuarium jest duchowym centrum polonijnym w północno-wschodnich stanach, a za sprawą wydarzeń i uroczystości patriotycznych, niegdyś również z udziałem Ministra Macierewicza, stało się także ważnym ośrodkiem życia polonijnego.

  

Wizyta rozpoczęła się uroczystą Mszą św, którą celebrował ojciec Jan Michalak. W homilii mówił o czci, jaką Polacy i Polonia oddają Matce Bożej i powierzają się w jej opiekę. Nawiązał przy tym do wcześniejszych wizyt Ministra w sanktuarium w Doylestown, jego służby ojczyźnie oraz do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które przewodzi Polskiemu wojsku. Podczas Mszy św. ojcowie Paulini poświęcili i podarowali Ministrowi ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

Istotną częścią wizyty było otwarte spotkanie delegacji z członkami Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, przedstawicielami Klubów GP, organizacji weteranów oraz przybyłą Polonią. Wizyta była wyrazem docenienia wysiłków lokalnej Polonii, a spotkanie przebiegło w ciepłej atmosferze. Jego oficjalną część otworzył konsul Maciej Golubiewski, który mówił o dużej wadze sanktuarium w Doylestown dla Polonii i zacieśniającej się współpracy konsulatu w Nowym Jorku ze środowiskiem działającym przy Amerykańskiej Częstochowie. Przykładami tego mogą być wspólnie organizowane uroczystości historyczne, czy też udział przedstawicieli Klubów GP w radzie konsultacyjnej przy konsulacie.

Minister Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu, dziękował przedstawicielom środowiska skupionego wokół Komitetu, którzy od wielu lat wspierali niepodległościowe dążenia, dbali o pamięć historyczną i pomagali w zabiegach o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Złożył również podziękowania uczestniczącym przedstawicielom organizacji weteranów. Dziękując zebranym, Minister porównał przemiany z 2015 r. do cudu, ale też do czegoś na co trzeba jeszcze mocno pracować i pielęgnować. Na ręce ojca Jana Michalaka złożył podziękowania Paulinom za pomoc w funkcjonowaniu Komitetu. Relacja ze spotkania jest dostępna na serwisie Youtube na oficjalnym kanale Klubów Gazety Polskiej (https://youtu.be/-TIhKyJvSIs).

Minister mówił też o wpływie Polonii na wygraną Donalda Trumpa, co pomaga w realizacji Polskich interesów oraz co doprowadziło do ważnej obietnicy Trumpa w sprawie dochodzenia do prawdy o katastrofie smoleńskiej.

„[..] współzależność Polski i Stanow Zjednoczonych jest olbrzymia. Bez wsparcia naszego strategicznego sojusznika nasza misja i możliwość działania bylaby tysiąckrotnie trudniejsza. W tym współdziałaniu Polonii, która się tutaj zmaterializowała widać dziedzictwo Paderewskiego, Armii Hallera i tych wszystkich żołnierzy, o których tutaj była mowa.” – mowil Minister Macierewicz.

Komentując polonijne dokonania i rosnącą współpracę placówek, zwrócił się także do konsula Macieja Golubiewskiego: „Na ręce Pana konsula, serdeczne podziękowania. Dzieki Panu realizuje się fundament, o który zabiegaliśmy. [..] Dzięki Pana zaangażowaniu wreszcie ambasady polskie są polskimi ambasadami, a konsulaty polskimi konsulatami”

Spotkanie prowadził przewodniczący Komitetu, Tadeusz Antoniak. Przedstawił osiągnięcia i główne założenia Komitetu, który skupia organizacje jak Kluby „Gazety Polskiej” z Filadelfii, która była inicjatorem, Nowego Jorku, New Jersey, a także Rodziny Radia Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej – oddział NJ , Stowarzyszenie Pamięć, Fundację Libra, Polskę Fundację Kulturalną NJ oraz Fundację „Dziękuję Ci za Służbę” por. Karola Cierpicy, który był także obecny. Natomiast przewodniczącym Honorowego Komitetu jest Minister Antoni Macierewicz, a są w nim także przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, Polonia Institute i SWAP (weterani). Komitet ma na swoim koncie m.in. liczne konferencje smoleńskie oraz polonijno-historyczne, zabiegi o pomoc w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej, postawienie pomników na cmentarzu sanktuarium oraz wystawę o generale Kuklińskim w akademii West Point podczas  niedawnej wizyty prezydenta RP. Wśród nowych celów jest budowa pomnika pamięci sierżanta Michaela Ollisa w Warszawie, który uratował życie porucznika Karola Cierpicy w Afganistanie w 2013 r. Innym przedsięwzięciem jest konferencja na temat II Wojny Światowej, organizowana jest we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Klubem „Gazety Polskiej” z Wejherowa.

Minister Antoni Macierewicz został również uhonorowany medalem od Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) z okazji rocznicy 100-lecia  Czynu Zbrojnego Wychodztwa Polskiego  w Ameryce, uformowania Błękitnej Armii gen. Hallera. Medal wręczył dr. Teofil Lachowicz. (red naczelny Weterana )

Końcowym elementem była uroczystość złożenia wieńców pod pomnikami na cmentarzu sanktuarium, dokonana przez Ministra Macierewicza, konsula Maciej Golubiewskiego i attaché RP, generała Wiśniewskiego. Wieńce złożono pod tablicą smoleńską, pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, a także, wraz z delegacją weteranów ze SWAP, na grobie dr. Teofila Starzyńskiego, założyciela stowarzyszenia z weteranów armii Hallera.

Na zakończenie wizyty, Minister Antoni Macierewicz złożył podziękowania na ręce Tadeusza Antoniaka i Macieja Rusińskiego, koordynatora Klubów GP, za kontynuację inicjatyw w sprawie katastrofy smoleńskiej, a także udzielił wypowiedzi o wynikach rozmów z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem i o pozostałych ustaleniach ostatniej wizyty w USA.

/Opracowanie i tekst: Klub Gazety Polskiej

 

Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts