13 marca przypada 10. rocznica wyboru papieża Franciszka. Z tej okazji papież o 8 rano odprawił mszę dla kardynałów w Domu św. Marty, gdzie rezyduje.

Papież Franciszek na 10. rocznicę pontyfikatu chciałby w prezencie otrzymać pokój na świecie. Watykan opublikował podcast z nagranymi i opatrzonymi komentarzem refleksjami Ojca Świętego.

Franciszek wyjawił, że najsmutniejszym dla niego wydarzeniem pontyfikatu była wizyta na cmentarzu w Redipuglia we Włoszech, gdzie pochowano około stu tysięcy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Powiedział, że cierpi, widząc zabitych żołnierzy na wojnie na Ukrainie, Rosjan i Ukraińców, którzy nigdy nie wrócą do domu. Mówiąc, że w prezencie chciałby otrzymać pokój, wymienił swoje życzenia dla świata, Kościoła i ludzkości: “Trzy słowa przychodzą mi do głowy: braterstwo, płacz i uśmiech. Jesteśmy wszyscy braćmi. Trzeba przywrócić braterstwo i nie bać się płaczu i uśmiechu”. Papież powiedział, że jeśli ktoś umie płakać i uśmiechać się, stoi twardo na ziemi i patrzy w przyszłość.

Kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na papieża bardzo szybko, w piątym głosowaniu, drugiego dnia konklawe. Watykan podał statystyki dotyczące jego pontyfikatu.

Papież napisał trzy encykliki. Pierwszą – “Lumen fidei” (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 r. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną “na cztery ręce”, bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI. W 2015 r. ukazała się encyklika społeczno-ekologiczna “Laudato si”, a w 2020 dokument o braterstwie między ludźmi “Fratelli tutti”. Franciszek wydał również sześć konstytucji apostolskich, wśród nich w zeszłym roku “Praedicate Evangelium” w sprawie reformy Kurii Rzymskiej. Od początku pontyfikatu ukazało się też pięć adhortacji apostolskich, w tym w 2013 r. “Evangelii Gaudium” o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie. Trzy lata później wydano “Amoris laetitia” o miłości w rodzinie. Papież przewodniczył dotychczas ośmiu konsystorzom – ostatni odbył się w sierpniu zeszłego roku.

Papież Franciszek odbył 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów. Kanonizował trzech papieży, w tym Jana Pawła II.

Włoskie media poświęcają jubileuszowi wiele komentarzy, podkreślając w nich, że symbolem tego pontyfikatu jest prostota i troska o najsłabszych. Przytaczają słowa papieża Franciszka o tym, że z powołania jest prostym proboszczem. Przypominają, że Franciszek rozpoczął i niemal zakończył żmudny proces reformowania kurii rzymskiej i watykańskich finansów.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie:Papież Franciszek/Twitter