SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com
POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w każdą sobotę na fali 620 AM, a w tygodniu na stronie www.RadioRAMPA.com – sprawdzaj stronę Radio RAMPA aby być na bieżąco.
NOWY JORK – gubernator Andrew M. Cuomo ogłosił, że w stanie zorganizowanych zostanie około 300 pokazów muzycznych i teatralnych, których celem jest przywrócenie do funkcjonowania branży rozrywkowej. Przedsięwzięcie pod nazwą NY PopsUp, będzie stanowiło formę festiwalu sztuki. Wydarzenia organizowane będą w różnych częściach stanu, za darmo, w większości przypadków na zewnątrz. Początek 20 lutego, festiwal potrwa do Labor Day.
USA – we wtorek rozpoczyna się drugi proces “impeachmentu” byłego Prezydenta Donalda Trumpa w amerykańskim Senacie. W poniedziałek poinformowano, że strona demokratyczna i republikańska, a także prawnicy Prezydenta Trumpa, doszli do porozumienia co do przebiegu “procesu.” / Władze Florydy poinformowały, że w piątek, haker próbował zatruć wodę w systemie kanalizacyjnym miasta Oldsmar. Haker próbował podnieść poziom wodorotlenku sodu w wodzie, co mogłoby doprowadzić do zatrucia tysięcy osób. Zdalna ingerencja została natychmiast wykryta przez operatora.
ŚWIAT – We Włoszech Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, zakończy dziś konsultacje z przywódcami partii politycznych w sprawie utworzenia rządu. Jak się oczekuje, nowy gabinet sformowany zostanie jeszcze w tym tygodniu./ Europejskie stolice nie były w ogóle informowane o przygotowaniach do wizyty szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Zajmowało się tym ścisłe grono osób na najwyższym szczeblu. Jak informuje Polskie Radio, upokorzeń Josepa Borrella w Moskwie było więcej aniżeli wcześniej sądzono. To nie tylko ośmieszenie na konferencji prasowej przez Siergieja Ławrowa, brak zgody na spotkanie z Aleksiejem Nawalnym, czy wyrzucenie z Rosji trójki europejskich dyplomatów. (IAR)
POLSKA – Instytut Pamięci Narodowej protestuje przeciwko blokadzie swojego anglojęzycznego profilu na Facebooku. Według IPN, profil nie działa od soboty 6 lutego a powodem jego deaktywacji ma być post z maja 2020 roku, dotyczący niemieckich planów germanizacji polskich dzieci. Do podobnej sytuacji doszło w styczniu. Wówczas Facebook zablokował możliwość promocji za granicą filmu historycznego o niemieckim obozie w Łodzi, do którego trafiło około 3000 dzieci. W ocenie dyrektora łódzkiego IPN, najnowsza blokada anglojęzycznego profilu Instytutu może wiązać się z algorytmem stosowanym przez Facebooka. Ostatecznie film o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi został po krótkim czasie odblokowany. Dyrektor Dariusz Rogut przyznał, że paradoksalnie cała sytuacja pomogła w promocji wiedzy o polityce III Rzeszy wobec dzieci w okupowanej Polsce. Sam film “Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!” został wyświetlony na Facebooku ponad 120 tysięcy razy. W przypadku obecnej blokady anglojęzycznego profilu IPN – jak informuje Instytut – konto jest zablokowane od sobotniego przedpołudnia, mimo zgłoszenia o zweryfikowanie decyzji. (IAR)