Wiadomości Dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 7 dzień października:
- Polonia – tysiące Polaków wzięło udział w 82. Paradzie Pułaskiego na Manhattanie. Polonia przemaszerowała Piątą Aleją, w kontyngentach skupionych wokół stanów Connecticut, Nowy Jork i New Jersey. Było to pierwszy raz w historii Parady Pułaskiego, kiedy poprowadzona ona została przez Marszałka ze stanu Connecticut, Darka Barcikowskiego. Marszałkiem honorowym Parady został mianowany biskup Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz biskup pomocniczy lubelski. Sponsorem głównym Parady była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, która w tym roku gościła na swojej platformie Natalię Kawalec, młodą i uzdolnioną wokalistkę z Chicago. Relacja zdjęciowa i wideo już wkrótce na stronie RadioRAMPA.com
- Nowy Jork: w sobotę nad ranem, doszło do tragicznego morderstwa w dzielnicy Chinatown – pięć osób bezdomnych zostało zaatakowanych na śnie, metalową rurą. Cztery ofiary zmarły. W niedzielę, policja nowojorska aresztowała podejrzanego sprawcę, 24-letniego Randy Santosa, który również jest osobą bezdomną. Mężczyzna przebywa w areszcie, bez możliwości wyjścia za kaucją.
- USA: Stany Zjednoczone, decyzją prezydenta Donalda Trumpa, wycofują część sił z północnej Syrii. Lokalni uważają, że pomoże to w powrocie działania Państwa Islamskiego. / Sędzia federalny orzekł, że Prezydent Donald Trump musi pokazać swoje rozliczenia podatkowe za osiem lat ławnikom w Nowym Jorku. Jest to odpowiedź, na apelacje Trumpa co do wezwania przedstawionego przez sąd. Sędzia w opinii uzasadnił, że uznanie stwierdzenia Prezydenta, że osoba piastująca stanowisko w białym domu, ma immunitet od pozwów kryminalnych, stanowiłaby nadużycie władzy wykonawczej.
- ŚWIAT: Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzyma w tym roku trzech naukowców. Ich nazwiska ogłosił krótko przed południem Thomas Perlmann z Instytutu Karolinska w Solnie pod Sztokholmem – uniwersytetu medycznego, jednego z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych, który przyznaje te Nagrody: Zgromadzenie noblowskie Instytutu Karolinska postanowiło dziś, że nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2019 zostanie podzielona równo pomiędzy Williama Kaelina, Sir Petera Ratcliffe’a i Gregga Semenzę za ich odkrycia dotyczące tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu. Nagrody, ufundowane przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla, są przyznawane od 1901 roku. Oprócz medali i dyplomów, laureaci otrzymają po 9 milionów koron, to jest równowartość 3 milionów 600 tysięcy złotych.
Zgodnie z wolą fundatora, nagrody Nobla przyznaje się za wybitne osiągnięcia naukowe – w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki i chemii, a także w dziedzinie literatury oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Najmłodsze jest wyróżnienie dla ekonomistów, które w 1968 roku zostało ufundowane przez Bank Szwecji. Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora. (IAR) - Polska: Przebywający z oficjalną wizytą w Korei Południowej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotyka się ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem, a także ministrem ds. zjednoczenia. Szef polskiego MSZ przebywa na Półwyspie Koreańskim w związku z inauguracyjnym spotkaniem grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa, która działa w ramach tzw. Procesu Warszawskiego. / Komisja Europejska przygotowuje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Sprawa ma trafić w środę na posiedzenie komisarzy i to do nich należy ostateczna decyzja w tej sprawie. Komisja uważa, że system tak zwanych dyscyplinarek narusza niezawisłość sędziowską. Polska odrzuciła zastrzeżenia w liście do Brukseli kilka tygodni temu. (IAR)