79. Parada Pułaskiego już za nami! Co roku, tysiące osób czeka na pierwszą niedzielę października, aby założyć koszulkę z napisem POLSKA, wziąć do ręki biało-czerwoną flagę i z rodziną i przyjaciółmi wyjechać na Manhattan. Parada Pułaskiego to dla wielu nie tylko tradycja, ale i patriotyczny obowiązek.
Tegoroczna parada była wyjątkowa – największa w prawie 80-letniej historii parady delegacja rządu polskiego, była tego jasnym wyznacznikiem – marszałek senatu RP Pan Stanisław Karczewski i senator Anna Maria Anders pełnili funkcję honorowych marszałków parady. Towarzyszyli im radca Ambasady RP w Waszyngtonie Maciej Pisarski, senator Leszek Czarnobaj, senator Alicja Zając, senator Łukasz Mikołajczyk, senator Lidia Staroń, szef kancelarii senatu Jakub Kowalski, dyrektor gabinetu marszałka senatu Wioletta Więcławik, konsul RP w Nowym Jorku Katarzyna Padło, pełniący funkcję ambasadora Polski w Waszyngtonie Maciej Pisarski.
Nie zabrakło również reprezentantów amerykańskiego rządu – już od lat paradę wspierają kongresmenka Carolyn Maloney, senator Raymond Leśniak z New Jersey, i po raz kolejny senator z Nowego Jorku Chuck Schumer. W tym roku paradę uświetnił nowo wybrany komisarz policji nowojorskiej, James P. O’Neill.
Wśród gości specjalnych byli również Bill Shibilski, radiowiec, autor programu Polka Party, człowiek, który przez ponad 20 lat, swoim głosem uświetniał Paradę Pułaskiego. Obecny był również Filip Frąckowiak, zastępca dyrektora TVP Polonia i opiekun Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie.
Nie zawiodły również kontyngenty, które zapraszały swoich gości honorowych. Paradę prowadziła dr. Donna Koch-Kapturski z New Jersey. Z tego tez powodu, jako pierwsze, maszerowały kontyngentu z New Jersey, a następnie z Connecticut i Nowego Jorku.
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, główny sponsor Parady Pułaskiego od lat, w tym roku świętuje swoje 40-lecie. Z tej okazji, na Paradzie z Unią pojawił się zespół Golec uOrkiestra!
Jednym z gości była również mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk, która maszerowała razem z Polish American Sport Association.
Jak zawsze paradę zaszczycili weterani oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, okręg 2, kadeci z West Point, przedstawiciele służb porządkowych – policji i straży pożarnej.
Nie zabrakło dzieci przebranych nie tylko w biało-czerwone stroje, ale również w tradycyjne stroje folklorystyczne. Marszałkowie i Miss Polonia poszczególnych kontyngentów prezentowali się dumnie, a młodzież kolorowo i głośno. Przez Piątą Aleję przejechali pokaźną grupą motocykliści, a kierowcy samochodów nie szczędzili silników.
Radio RAMPA również maszerowało, a z nami Piotr Fetela i Arek Białobrzeski – kierowcy amerykańskich rajdów samochodowych. (<span style=”text-decoration: underline;”><strong><a href=”http://rampatv.com/radio-rampa-na-paradzie-pulaskiego”>Zobacz galerię Radio RAMPA na Paradzie Pułaskiego</a></strong></span>).
Jak zawsze, dzień rozpoczął się mszą świętą w Katedrze św. Patryka – mszę poprowadził ks. biskup Andrzej Zglejszewski, który witał również maszerujących przy katedrze. Na Piątej Alei wraz z biskupem, paradujących pozdrawiali ks. proboszcz Mirosław Król z Linden oraz ks. Bogumił Chruściel z kościoła św. Stanisława Kostki w Newark.
Po mszy świętej uroczyste śniadanie, a później już cały dzień na Piątej Alei! Wielkie podziękowania dla komitetu głównego Parady Pułaskiego, z prezesem Richardem Zawisnym na czele, za to, że od lat wkładają masę pracy – przez cały rok – aby Polonia mogła mieć swoje święto na Manhattanie.