31 maja 2022 roku w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej z udziałem europejskich przywódców z 27 krajów.
Częściowe embargo na import ropy z Rosji to najważniejsze ustalenie tego szczytu, które oznacza, że do końca roku Unia zrezygnuje z prawie 90 procent ropy sprowadzanej obecnie z Rosji.
Polityczne porozumienie przywódców zakłada embargo na ropę transportowaną drogą morską, co stanowi 2/3 unijnego importu. Wyjątek ma stanowić ropa dostarczana rurociągiem. Biorąc jednak pod uwagę, że Polska i Niemcy do końca roku zrezygnują z dostaw rurociągiem Przyjaźń, to w praktyce Unia przestanie kupować 90 procent dotychczas sprowadzanej rosyjskiej ropy.
“To uderzenie w finanse rosyjskiej machiny wojennej” – mówił Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że Grupa Wyszechradzka zachowała pełną spójność, a z Czechami i Węgrami udało się ustalić odpowiedni kompromis. “Pokazaliśmy pewne mechanizmy wyjścia z tej sytuacji, trudnej dla wielu (…) dzisiaj solidarność i jedność w Radzie Europejskiej zatriumfowała. To bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale to także dobra wiadomość dla Ukrainy” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
W ramach szóstego pakietu sankcji oprócz częściowego embarga ropy, sankcjami zostanie objęty największy rosyjski bank Sbierbank i odcięty od systemu rozliczeniowego SWIFT, a ponadto zamrożone zostaną kolejne europejskie majątki wojskowych i oligarchów.
/IAR/RadioRAMPA/